Maďarští socialisté chtějí, aby referendum o uprchlických kvótách nebylo platné

Maďarští opoziční socialisté spustí na začátku září vlastní kampaň před říjnovým referendem o uprchlických kvótách EU. Budou nabádat voliče, aby se hlasování neúčastnili, a tím učinili referendum neplatným. Vláda je naopak připravena – pokud referendum získá podporu – přijmout zákon, který zabrání Evropské unii nutit Maďarsko k přijetí nechtěných migrantů. 

Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici
Zdroj: ČTK/AP Autor: Marko Drobnjakovic

Předseda socialistů Gyula Molnár řekl, že chtějí mít své zástupce u počítání hlasů a ve volebních komisích. „Záměrně se vyhýbáme slovu 'bojkot'. Instituci referenda přijímáme a uznáváme, že je to důležitý demokratický nástroj,“ dodal.

Zopakoval také názor, že premiér Viktor Orbán používá referendum jako přípravu na odchod země z EU. Pro Molnára je referendum příležitostí, jak říci „ano Evropě“ a jak odmítnout „politické a taktické cíle“ vládnoucí pravicové strany Fidesz.

Vláda: Levice je pro imigraci

Podle státního tajemníka kabinetu premiéra Orbána ukazují Molnárovy výroky, že levice je „stále pro imigraci“. Zároveň prý ale nechce jasně říci, jak se staví k „nucenému přesídlování“ navrženému Evropskou unií. Od parlamentní strany je podle tajemníka oprávněné očekávat, že bude „upřímná“ ve věcech s významným dopadem na Evropu a Maďarsko.

Maďarská vláda na začátku dubna zahájila kampaň, která má voliče přesvědčit, aby v referendu hlasovali proti kvótám.

Evropská komise trvá na tom, že o přerozdělení migrantů se loni rozhodlo legitimním způsobem, a jde proto o právně závazné rozhodnutí.

Zákon, který zabrání Unii nutit Maďarsko k přijetí nechtěných migrantů by byl v platnosti nejméně tři roky. Vynucené přerozdělení uprchlíků by podle státního tajemníka ministerstva spravedlnosti Pála Völnera poškodilo zájmy Maďarska. Völner řekl, že celonárodní referendum naplánované na 2. října iniciovala maďarská vláda v zájmu Evropy, nikoli proti ní. Případný odchod z EU prý Budapešť nezvažuje.

Pokud většina voličů odpoví záporně, bude podle Völnera Maďarsko přijímat uprchlíky pouze se souhlasem parlamentu a podle vlastních vnitrostátních pravidel. 

Maďarská vláda na začátku dubna zahájila kampaň, která má voliče přesvědčit, aby v referendu hlasovali proti kvótám. Referendum naopak neúspěšně napadli u soudu levicoví politici, kteří také vyzvali k bojkotu hlasování. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 50 procent voličů.

Eurokomisař Oettinger: Všem uprchlíkům stejné dávky v EU

Země Evropské unie by měly harmonizovat své azylové právo, a to včetně výše dávek pro lidi, kteří hledají v Evropě ochranu. V takovém případě by nebylo nutné zavádět kvóty pro rozdělování uprchlíků mezi jednotlivé unijní státy. V rozhovoru, který v úterý přinesl německý deník Main Post, to řekl eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger.

Eurokomisař Günther Oettinger

Günther Oettinger

eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost

„Jako komise navrhujeme, aby byly v EU harmonizovány azylové procedury i právo na dávky pro žadatele o azyl. Pokud by k tomu došlo, nepotřebovali bychom žádné kvóty (pro rozdělování uprchlíků), protože by polevila přitažlivost zemí jako Německo, Rakousko, Dánsko a Švédsko.“

Günther Oettinger

eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost

 Politik, kterého do Evropské komise vyslala vláda německé kancléřky Angely Merkelové, uvedl, že by to znamenalo z evropského rozpočtu silněji podporovat země jako Bulharsko a Řecko, „kde jsou životní poměry žadatelů o azyl takřka neúnosné“. Zároveň by se snížily standardy v Německu. 

Dokud se nepodaří dosáhnout harmonizace azylového práva, je podle Oettingera třeba dodržet dohodu o rozdělení uprchlíků, kterou loni přijali ministři vnitra zemí EU přes odpor některých států včetně Česka. 

„Čtyři členské státy, mezi nimi i Česko, byly proti. Ale v demokracii platí většinový princip. Češi nemohou v EU přijímat rozhodnutí, která jim vyhovují, a blokovat ostatní,“ řekl eurokomisař. „Bez určité solidarity uprchlickou otázku nezvládneme,“ dodal.