Výbor Kongresu kritizuje Clintonovou za laxnost při incidentu v Benghází

Kongresový vyšetřovací tým vedený republikány obvinil demokratickou kandidátku na prezidentský úřad Hillary Clintonovou, že jako ministryně zahraničí nedokázala v roce 2012 ochránit životy Američanů, kteří se v libyjském Benghází stali obětí útoku extremistů. V osmisetstránkové zprávě se píše, že Clintonová „ostudně“ ignorovala kongresové vyšetřovatele.

Clintonová v roce 2013, kdy čelila slyšení kvůli Benghází
Zdroj: Reuters

Útok ozbrojenců na konzulát v Benghází stál život čtyři Američany včetně velvyslance Chrise Stevense. Na americkou vládu se poté snesla kritika, že věděla o varování před případným útokem, ovšem neučinila nic, aby zajistila bezpečí pro své občany.

Clintonová byla ministryní zahraničí v letech 2009 až 2013. Incident v Benghází je vedle aféry s používáním soukromého e-mailu v úřadě ministryně hlavní náplní republikánské kritiky namířené vůči Clintonové. Ta jakoukoli vinu popírá.

Podle mluvčího bývalé ministryně Briana Fallona je zpráva republikánů politickou mstou a pokusem poškodit prezidentskou kampaň Clintonové. „Hlavním cílem kongresové komise je zpolitizovat smrt čtyř statečných Američanů, zaútočit na vládu Baracka Obamy a poškodit kampaň Hillary Clintonové,“ uvedl v prohlášení Fallon.

Podle Treye Gowdyho, republikánského šéfa kongresové komise, vláda události v Benghází podcenila. Jeho tým prý shromáždil nové informace včetně obsahu elektronické pošty bývalé ministryně zahraničí.

Demokratičtí poslanci Kongresu vydali ještě před republikány svou vlastní zprávu, podle níž je vyšetřování řízené republikány „nafouklou konspirační teorií a opakováním dávno vyvrácených tvrzení“.

Práce komise prý stála daňové poplatníky přes sedm milionů dolarů. Trvalo 782 dnů, tedy déle, než kongresové šetření útoku japonské armády na Pearl Harbor v roce 1941, atentátu na prezidenta Johna Kennedyho v roce 1963 nebo tragických následků hurikánu Katrina v roce 2005, uvádí se v informaci demokratických poslanců.