Corbyn vs. strana. Vedení labouristů bude o osudu předsedy hlasovat

Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn se po čtvrtečním rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii ocitá pod stále větším tlakem, aby odstoupil. Přestože jeho stínový kabinet opustilo již 23 z 31 členů, sám tvrdí, že hodlá proti vnitrostranickému „převratu“ bojovat. Na opuštěná místa začal jmenovat nové lidi, které podle britských médií ale spojuje jediné: politická nezkušenost. Už v úterý bude vedení strany tajně hlasovat o vyslovení nedůvěry Corbynovi.

K rezignaci ho vyzval mimo jiné dosavadní labouristický stínový předseda Dolní sněmovny parlamentu Chris Bryant; poslanec Stephen Kinnock v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC prohlásil, že strana kvůli Corbynovi v možných podzimních předčasných volbách může přijít až o 60 křesel.

Pokud Corbyn neodstoupí, může se podle Bryanta zapsat do historie jako ten, který rozštěpil Labouristickou stranu. „Vyzývám vás, neboť jste čestný muž, abyste učinil čestný krok a udělal jediné rozhodnutí, které by odvrátilo možnou zkázu, a to je rezignace,“ napsal Bryant ve svém rezignačním dopise Corbynovi.

„Pokud tak učiníte, jsem přesvědčen, že budoucí generace vás ocení za vaši nesobeckost. Když odstoupit odmítnete, obávám se, že se zapíšete do historie jako člověk, který Labouristickou stranu zničil,“ dodal Bryant.

Bryantův řadový kolega Kinnock rovněž volá po Corbynově odchodu. „Podle mě existuje skutečné riziko, že pokud nás před koncem roku čekají parlamentní volby s Jeremym jako naším lídrem, tak ztratíme 30 až 60 důvěryhodných a užitečných kolegů,“ řekl Kinnock v rozhovoru se stanicí BBC Radio Four.

V nynější 650členné Dolní sněmovně mají labouristé 229 křesel. Corbyn odmítá kritiku, že před referendem nedostatečně obhajoval britskou sounáležitost s EU a výhody členství v evropském bloku.

Corbyn v podvečer vystoupil před několikatisícovým davem na náměstí před parlamentem. Před svými podporovateli zopakoval, že se k odchodu nechystá.