Johnson: Britové hlasovali za obranu naší pýchy, parlamentní demokracie

Znají se několik dekád, jsou spolužáci z univerzity, bok po boku dosáhli významných met britské politiky. Nyní jeden z nich sestupuje – a ten druhý ho možná v budoucnu nahradí. Boris Johnson jen chvíli po oznámení plánované rezignace Davida Camerona měl pro dosavadního konkurenta z kampaně slova chvály.

Londýnský exstarosta Boris Johnson
Zdroj: Reuters

„Myslím, že byl jeden z nejlepších politiků naší doby. Dobře vedl naši stranu i celou zemi, reformoval veřejné služby i konzervativní vládu a udělal z Británie nejdynamičtější ekonomiku Evropy,“ uvedl Johnson s tím, že z odstoupení premiéra nemá radost. Právě Johnson spolu s dalšími 83 spolustraníky ve čtvrtek večer zaslali Cameronovi dopis, ve kterém mu vyjadřuje plnou podporu bez ohledu na výsledek.

Johnson odmítl některá kritická slova o tom, že nabídnout občanům možnost hlasovat v tak citlivém tématu byla chyba. „Není žádný jiný způsob, jak se s takovým rozhodnutím vypořádat jinak, než že otázku přímo položíte lidem. Je to právo našich občanů rozhodovat o svém osudu – nechat, aby hlavní rozhodnutí o svých životech vykonali sami,“ dodala jedna z hlavních tváří vítězné kampaně Vote Leave.

Po výsledku referenda podle něj není nutné propadat panice. Neznamená to prý, že Británie bude méně sjednocená nebo méně evropská. Mladí lidé podle něj mají k budoucnu vzhlížet s optimismem.

„Budeme dál mocností, ale společná Evropa už pro nás není“

„Já chci ujistit všechny, že Británie bude skvělou evropskou mocností, která povede zásadní otázky o mezinárodní politice. Nicméně není důvod, abychom se v 21. století nadále zapojovali do evropského systému. Byla to vznešená myšlenka, ale dnes již není pro naši zemi tou správnou.“

Zdroj: YouGov.co.uk / ČTK / Telegraph.co.uk
Zopakoval také hlavní hesla, se kterými objížděl čtyři měsíce ostrovy. „Můžeme si rozhodovat o ekonomických otázkách, otázkách ochrany hranic, nastavení výše daní, a to zcela sami za sebe. Navrch můžeme najít náš vlastní hlas a nechat ho znít ve světě,“ prohlásil Johnson.

Pozitivně se o Cameronovi krátce předtím vyjádřil také další zastánce brexitu a dosavadní kolega z vládního týmu Michael Gove. „Vedl (Cameron) tuto zemi s odvahou, ctí a důstojností. On a ministr financí obnovili naši ekonomiku, do společnosti přinesl více příležitostí. Zaslouží si, aby byl připomínán jako skvělý šéf kabinetu,“ řekl šéf resortu spravedlnosti Gove.

Otec: Doufám, že Boris povede konzervativce

Otec londýnského exstarosty Stanley Johnson se pro BBC nechal slyšet, že věří v dobrou šanci svého potomka v souboji o Cameronova nástupce v čele Konzervativní strany. Sám však paradoxně podporoval prounijní tábor, a to kvůli ekologickým důvodům. „Doufám, že v případě vedení strany bude patřičně vnímat environmentální rozměr,“ dodal s tím, že Johnsonův první veřejný projev po vyhlášení výsledků hodnotí jako „státnický“.