Trump: Odstoupíme od dohody o klimatu a postavíme nový ropovod

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že hodlá odstoupit od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Podle Trumpa má Obamova ekologická politika ničivé důsledky na pracovní místa ve Spojených státech. Namísto toho je nakloněn stavbě ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a Spojenými státy, který prezident Barack Obama zablokoval kvůli obavám o životní prostředí.

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: Brennan Linsley

„Zrušíme pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování,“ řekl Trump na konferenci o energetice v Severní Dakotě. Podle Trumpa je dohoda pro USA nevýhodná a jednostranná, protože Čína podle něj neplní své závazky.

Trump hodlá také odstoupit od Obamova plánu na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let. Prezident Obama totiž loni navrhl snížit do roku 2030 produkci emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent.

„Pařížskou dohodu o klimatu anulujeme a zastavíme. Je to neuvěřitelné. Zastavíme i všechny příspěvky Spojených států do programů OSN řešících globální oteplování.“

Donald Trump

republikánský kandidát na prezidenta USA

USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům z mezinárodních klimatických konferencí. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit. Podle Sama Adamse z Ústavu pro světové zdroje je právě tento Obamův plán důležitý pro dodržení pařížské dohody o ochraně klimatu z loňského prosince.

„Chlapi, nechám vás postavit ropovod,“ vzkazuje Trump Kanaďanům

Trump rovněž slíbil, že „stoprocentně schválí“ ropovod Keystone XL, ale dodal, že chce lepší podmínky. „Řeknu: 'chlapi, nechám vás postavit ropovod, ale dejte nám díl koláče',“ prohlásil newyorský miliardář s tím, že chce zajistit část výnosů z projektu kanadské firmy pro Spojené státy.

Ropovod Keystone XL zamítla Obamova vláda loni v listopadu s tím, že „neslouží národním zájmům“. Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu více než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila. Kanadskou ropu prezident označil za „špinavou“ a řekl, že její dovoz by energetickou bezpečnost USA neposílil.

Ropovodem Keystone XL mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 tisíc barelů ropy denně. Podle TransCanada by zvýšil energetickou bezpečnost USA a vytvořil tisíce pracovních míst.

Miliardář Trump podle propočtů agentury AP už získal počet delegátů potřebný pro automatickou nominaci Republikánské strany do boje o prezidentský úřad. Nominaci pro listopadové volby zaručuje 1237 získaných delegátů, Trump jich má údajně o jednoho více.