Kanada chce v příštím roce povolit rekreační užívání marihuany

Kanada bude na jaře příštího roku legalizovat „rekreační“ užívání marihuany. Potvrzuje se tak slib premiéra Justina Trudeaua z loňské volební kampaně. Kanada se připojí k několika státům sousedních USA, kde je omezené užívání marihuany od loňska legální.

Kanadské úřady podle Philpottové zajistí, aby se droga nedostala do rukou dětí a překupníků. Používání marihuany k lékařským účelům už kanadské zákony povolují. Předpokládá se, že na legalizaci marihuany vydělají producentské firmy, jejichž akcie po oznámení Philpottové vzrostly. Vláda ale dosud neoznámila své plány na povolené limity a distribuční schéma.

Pokud Trudeau svůj závazek splní, mohla by Kanada ročně získat na daních až pět miliard kanadských dolarů (asi 89 miliard Kč). S odkazem na studii společnosti CIBC World Markets o tom informoval kanadský deník The Globe and Mail.

Liberální kanadský premiér o přípravě zákonných opatření, která by legalizovala a regulovala užívání marihuany, hovořil už krátce po svém loňském nástupu do úřadu. Pokud se návrhy podaří realizovat, stane se Kanada první zemí ze skupiny vyspělých ekonomik G7, která na celostátní úrovni užívání konopí dekriminalizuje.

Studie CIBC je založena na odhadech počtu uživatelů a na vývoji v oblastech, kde už je marihuana legální – například v amerických státech Colorado a Washington. Nebere ale v potaz drogovou turistiku a upozorňuje rovněž na to, že neumí odhadnout, jak velká část marihuany se i po případné legalizaci bude v Kanadě dál distribuovat nelegálními kanály – tedy mimo licencované obchody, a tím i mimo dohled daňových úřadů.

Zatím není jasné, v jakém časovém horizontu Kanada zákony legalizující konopí přijme. Už jedna z dřívějších liberálních vlád se v roce 2004 pokusila dekriminalizovat konzumaci konopí, ale nakonec od záměru upustila.

Užívání marihuany pro léčebné účely umožňuje 23 států USA společně s oblastí hlavního města Washingtonu. Rekreační užívání umožňují čtyři americké státy a metropole Washington. Americký federální zákon nicméně marihuanu nadále označuje jako nelegální narkotikum.