
Co zanechali islamisté v Palmýře?
Pro syrské vojáky i mezinárodní experty to bylo zprvu příjemné překvapení. O dva cenné chrámy se sice nenávratně postaraly nálože a buldozery, většina ostatních památek včetně sbírek tamního muzea jsou ale v lepším stavu, než se čekalo.
Historické skvosty Palmýry ale zůstaly netknuty jen na první pohled. Islamisté si totiž svůj odchod pečlivě připravili – a výsledkem jsou stovky ukrytých min. Jen ruští ženisté jich dosud objevili na 1500 a další zneškodňují jejich syrští kolegové.
Vojáci tak procházejí jeden dům po druhém a nacházejí podomácku vyrobené výbušniny TATP. Stejný typ se Islámskému státu „osvědčil“ při krvavých atentátech v Paříži a Bruselu.
Galerie:
Za nutné úředníky radikálové hledali náhradu ve speciálních náborových centrech. Doklady o své samosprávě se snažili před odchodem zničit, některé dokumenty ale zůstaly. Zápisové formuláře ze soudu například ukazují, že bylo běžné pronajmout si ženu na půl roku za 3 eura. Nejmladší bylo 14 let. Sklepení soudu proměnili islamisté ve vězení. Zadržovaných zde byly stovky, v některých případech i za kouření. Odmítnutí poslušnosti se trestalo smrtí.
„Můj syn jim řekl: ‚Vaše nařízení se mě netýkají. Palmýra je moje město.’ Odpověděli mu: ‚Nedopřejeme ti popravu doma.’ Odvezli ho do sousedního města a zastřelili. Ještě si to natočili a dali na internet.“
Obyvatel Palmýry
Před začátkem občanské války v Sýrii v roce 2011 navštěvovalo Palmýru přes 150 tisíc turistů ročně. Plány syrských úřadů na obnovu města už ocenil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Jsme povzbuzeni tím, že syrské vládní síly porazily Islámský stát v Palmýře a jsou schopny chránit společné kulturní dědictví. Těší mě také oznámení vlády, že se pokusí památky nejen chránit, ale i zrestaurovat. Doufám, že toho bude schopna,“ podotkl šéf OSN.