Boj o Palmýru pokračuje: Armáda prý dobyla pevnost nedaleko památek

Syrské jednotky údajně po tvrdých bojích ve městě Palmýra vyhnaly islamisty ze staré pevnosti, která leží nedaleko místních antických památek. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na syrské zdroje. Dobytí města by bylo největším úspěchem syrské armády od loňského podzimu, kdy se do bombardování teroristických cílů v Sýrii zapojilo Rusko.

Syrští vojáci kontrolují přístup do Palmýry
Zdroj: ČTK/AP

Boje na předměstí Palmýry zuří od počátku března, kdy se armáda rozhodla město dobýt. Podle agentury SANA se vojákům podařilo obsadit několik návrší v okolí Palmýry, město samo ale zatím dál drží teroristé.

Oddíly syrské armády se podle agentury AP ve čtvrtek krátce dostaly až do města, ale byly postupně vytlačeny zpět. Nyní se bojuje o přístupy do Palmýry, syrská armáda dokončuje obklíčení.

Z Palmýry se ozývají výstřely z těžkých zbraní a exploze min, bojovníci IS odpálili několik automobilů naložených výbušninami. Nad městem přelétávají desítky bojových letounů.

Zahynul ruský důstojník 

Ruská média v pátek potvrdila, že během čtvrtečních bojů zahynul u Palmýry důstojník ruských speciálních sil, který naváděl ruské bombardéry na teroristické cíle. Rusko nasadilo své letectvo do bojů v Sýrii loni na podzim, nedávno ale prezident Vladimir Putin nařídil část kontingentu stáhnout. V Sýrii zůstaly posádky, které mají zajišťovat dohled nad plněním příměří, a také poradci.

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. IS archeologickou lokalitu zaminoval a zničil dva chrámy Belův a Baal-Šaminův.