Orbán stojí za Polskem. Případné sankce EU za mediální zákony by vetoval

Sankce Evropské unie, které hrozí Polsku kvůli sporným mediálním zákonům, by Maďarsko vetovalo. V rozhlasovém rozhovoru to uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ale nepředpokládá, že by debata na unijní půdě skončila shodou na postizích.

„Evropská unie by neměla uvažovat o žádné formě sankcí vůči Polsku, neboť by to vyžadovalo jednomyslnost a Maďarsko nikdy žádnou formu sankcí vůči Polsku nepodpoří,“ uvedl Orbán.

  • Polsko čelí v posledních týdnech silné kritice Evropské unie kvůli sporné novele zákona o veřejnoprávních médiích, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Andrzej Duda. Kontroverzní novela počítá s tím, že skončí mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad veřejnoprávní Polské televize a Polského rozhlasu. Vláda bude moci dosadit do těchto funkcí své lidi.

Prohlášení maďarského premiéra přišlo jen dva dny poté, co se Orbán v polském horském penzionu v Niedzici neformálně setkal s předsedou polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským. Obsah jednání politici nezveřejnili. Agentura Reuters schůzku označila za zjevnou snahu posílit euroskeptické spojenectví ve střední Evropě.

Video Komentátor MF DNES: Cesta k sankcím by mohla trvat měsíce
video

Komentátor MF Dnes: Cesta k sankcím by mohla trvat měsíce

Juncker: Netrefujme se do Polska, musíme mít dobré vztahy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek uvedl, že nečeká, že změny polských zákonů o médiích a ústavním soudu povedou k opatřením ze strany Evropské unie. „Nedramatizujme to příliš. Je to důležitá věc, ale musíme mít přátelské a dobré vztahy s Polskem. Jsme konstruktivní, do Polska se netrefujeme,“ prohlásil Juncker v Amsterodamu.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas potvrdil, že komise ve středu večer dostala z Varšavy dopis s odpověďmi na otázky, které v souvislosti s mediálním zákonem poslal v prosinci místopředseda EK Frans Timmermans. Podrobnosti mluvčí Margaritis Schinas neuvedl. Komise se bude právní situací v Polsku zabývat 13. ledna.

Podle sedmého článku evropské smlouvy v případě, že některý stát závažně a trvale porušuje základní hodnoty EU, mohou ostatní členské země rozhodnout o pozastavení některých jeho práv v Unii, včetně práva hlasovat. Takové rozhodnutí by ale v polském případě mohlo přijít až po několika fázích jednání mezi komisí a Varšavou. O opatření se hlasuje kvalifikovanou většinou, nikoli jednomyslně.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Raa Jonathan

Přílivu migrantů by se mělo podle Orbána bránit i v Řecku

Orbán se v rozhlasovém rozhovoru vyjádřil také k migrační krizi. Brusel by podle něj měl vybudovat novou obrannou linii na severní hranici Řecka. Dohoda Unie s Tureckem uzavřená na konci listopadu, která má zbrzdit přílivu migrantů z Blízkého východu do Evropy, podle něj nebude k zastavení migrační vlny stačit.

K dalším opatřením v boji s migrací by podle něj mělo patřit přijetí Bulharska do schengenského prostoru a zaslání finanční podpory Makedonii na zajištění ochrany hranic. Maďarsko loni zastavilo přiliv migrantů do země přes takzvanou balkánskou stezku výstavbou hraničního plotu. Migranti následně zvolili cestu na západ Evropy přes Chorvatsko a Slovinsko.