V Afghánistánu vznikla síť profesionálních pašeráků lidí do EU, tvrdí německá rozvědka

Afghánští převáděči vytvořili profesionální síť pro dopravu běženců do Evropy a dá se tedy očekávat, že počet uprchlíků z Afghánistánu v nejbližší době vzroste. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to tvrdí německá Spolková zpravodajská služba. Německá vláda však upozorňuje, že velká část Afghánců nemá šanci získat v zemi azyl a bude vrácena zpět do vlasti.

Uprchlíci na slovinsko-chorvatské hranici ve městě Kljuc Brdovecki
Zdroj: ČTK/AP Autor: Darko Bandic

„V Afghánistánu vznikla vysoce profesionální pašerácká struktura, jejíž síť sahá přes Turecko až do Řecka, Itálie a Francie,“ uvedl pro deník ředitel německé rozvědky (Bundesnachrichtendienst) Gerhard Schindler.

Podle Schindlera navíc převáděčům nahrává zhoršující se bezpečnostní a hospodářská situace v Afghánistánu. Dá se proto očekávat, že počet afghánských běženců v Evropě se ještě zvýší. Německá vláda však upozorňuje, že velká část z nich nemá v Německu na azyl nárok.

Podle vládních zdrojů přicházejí do Německa zpravidla příslušníci afghánské střední vrstvy, kteří ve své domovské zemi žijí v relativním bezpečí a blahobytu. Naopak chudší lidé z míst nejčastějších střetů mezi vládními silami a hnutím Taliban nemají na zaplacení pašerákům dostatek peněz.

Gerhard Schindler, ředitel německé Spolkové zpravodajské služby (BND)
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Stephan Jansen

Ministr vnitra SRN: Mladé afghánské muže potřebuje spíše Afghánistán

Ministr vnitra Thomas de Maiziére připomněl, že německá vláda investuje ročně miliony eur do rozvoje Afghánistánu a vyslala do této asijské země vojáky a policisty, kteří tam pomáhají cvičit tamní bezpečnostní síly. Podle ministra je proto nepřijatelné, aby se nyní Německo staralo o mladé afghánské muže, kteří jsou potřeba k obnově své vlastní země.

Německá vláda nyní jedná s afghánskými představiteli o tom, že bude odmítnuté žadatele o azyl posílat zpět do Afghánistánu. Berlín rovněž v Afghánistánu spustil informační kampaň, v níž chce ukázat na obtíže spojené se získáním azylu v Německu a kterou se snaží Afghánce od cesty do Evropy odradit.

Afghánci jsou nyní po Syřanech na druhém místě z hlediska počtu běženců vstupujících do Německa. Syřané přitom tvoří zhruba čtvrtinu z 800 tisíc uprchlíků, kteří letos do Německa dorazili.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rainer Jensen