Srážka letadel na Slovensku: Technika byla v pořádku

Slovenská policie zahájila trestní stíhání z obecného ohrožení v souvislosti se čtvrteční srážkou dvou letadel s parašutisty. Technickou příčinu už vyšetřovatelé vyloučili. Stroje L-410 Turbolet byly vyrobeny v Česku. Tragédie si vyžádala sedm lidských životů.

Policejní vyšetřovatelé na objasňování příčin havárie spolupracují s pracovníky Leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru ministerstva dopravy, řekla agentuře SITA trenčínská policejní mluvčí Elena Antalová. Přiváni budou také soudní znalci.

Vyšetřovatelé nyní na místě havárie za pomoci techniky shromažďují trosky letadel. Zjistit příčinu nehody bude o něco těžší kvůli tomu, že stroje nebyly vybaveny černými skřínkami. Technickou příčinu už ale vyšetřovatelé vyloučili.

„Máme dostatek důkazů, že technika byla v pořádku,“ uvedl zástupce vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes. Ten popřel dřívější informace slovenských medií, že jedno z letadel mělo být přetížené.

Vyšetřovatelé se teď zaměří na vliv meteorologických podmínek či chybu pilotů. Kromě trosek k tomu využijí radarové záznamy a výpovědi svědků. Výsledky by podle Gyenese mohly být známé v průběhu jednoho měsíce.

Video Zprávy ve 12
video

Srážku letadel na Slovensku nepřežilo sedm lidí

Letadla se srazila asi 1500 metrů nad zemí poté, co jedno z nich prudce kleslo. K neštěstí došlo na slovensko-českém pomezí. Jedno letadlo se zřítilo dva kilometry od obce Červený Kameň v okrese Ilava a shořelo, druhý stroj spadl do zalesněné oblasti horského sedla Chotuč.

Desítky lidí stačily z letadel vyskočit

Letadla vezla parašutisty, kteří nacvičovali hromadný seskok na víkendový letecký den. Na palubě obou letadel bylo 38 osob, sedm z nich tragédii nepřežilo. Zbytek si zachránil život tím, že stačil z letadel vyskočit. Mezi oběťmi jsou čtyři piloti a tři parašutisté.

/*json*/{"map":{"lat":49.10695722825424,"lng":18.152608249999957,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Na Slovensku jde v krátké době už o třetí letecké neštěstí. V červenci na východě země havaroval záchranářský vrtulník, v jeho troskách zemřel pilot a tři záchranáři. Na konci minulého měsíce se na východním Slovensku zřítil i vojenský vrtulník. Nehodu nepřežil pilot, zbylí dva členové posádky utrpěli vážná zranění.