Hrdina a zločinec: Vrátí se maršál Pétain do Verdunu?

Před sedmdesáti lety dostal maršál Henri Philippe Pétain trest smrti, později zmírněný na doživotí. Vítěz bitvy u Verdunu skončil jako zrádce národa, když za druhé světové války vedl režim kolaborující s Adolfem Hitlerem. Přesto si někteří lidé myslí, že mu historie uškodila. A snaží se prosadit převoz jeho ostatků do Verdunu.

Maršál Henri Philippe Pétain
Zdroj: ČTK

Pétain se stal jedním z hlavních hrdinů první světové války. Právě díky jeho velení se francouzským jednotkám podařilo uchránit v několikaměsíční bitvě před německým útokem pevnost Verdun. Za vítězství v nejkrvavějším střetnutí zákopové války si vysloužil maršálskou hůl i uznání národa.

Mnoho Francouzů za ním stálo i poté, co převzal v červnu 1940 post předsedy vlády a podepsal příměří s Adolfem Hitlerem. V čele vichystické Francie se prý hlavně snažil zmírnit škody způsobené vojenskou porážkou. Podařilo se mu zemi udržet mimo válečné dění, byl však mimo jiné nucen souhlasit s deportacemi francouzských Židů.

Pétaine s Hitlerem a Ribbentropem
Zdroj: ČTK

Za kolaboraci s nacisty mu poválečný soud vyměřil trest smrti. Se souhlasem předsedy prozatímní vlády Charlese de Gaulla byl zmírněn na doživotí, ztrátu majetku a občanských práv. Pétain musel opustit Francii a zbytek života prožil v internaci na ostrově Yeu, kde byl šest let po válce i pohřben.

Extremisté ukradli Pétainovy ostatky

Od roku 1973 je maršálův hrob zalitý betonem. Pravicoví extremisté se tehdy pokusili ukrást jeho ostatky a pohřbít je u Verdunu, jak si hrdina první světové války přál ve své závěti.

Komando extremistů tehdy vedl Hubert Massol. Jeho lidem se podařilo v noci hrob otevřít, ostatky vyzvednout a dokonce se s nimi dostat z ostrova až do Paříže. „Jenže mezitím se únos prozradil. Na pevnině se na to přišlo, protože jsme odvedli až příliš dobrou práci, příliš dobře jsme hrob očistili. Hlídač si všiml, že hrob někdo zametl,“ vzpomíná Massol.

Úřadům se nakonec vzdal sám. Dnes už by se prý do podobné akce nepustil, ale na splnění maršálovy poslední vůle stále pracuje. Sepsal proto petici na podporu převozu jeho ostatků do kostnice u Verdunu. „Trvá to ani ne dva měsíce a už máme několik set podpisů, do tisíce moc nechybí,“ říká Massol.

Úřady ani vláda nereagují. I pro většinu Francouzů je Pétainova kolaborace s Hitlerem ostudná skvrna na francouzské historii.

Video Události
video

Boj o ostatky maršála Pétaina