Supertajfun v Číně: Úřady evakuovaly přes milion lidí

Peking – Čínské úřady evakuovaly před blížícím se supertajfunem Chan-hom asi 1,1 milionu lidí. Bouře už odpoledne zasáhla východní pobřeží nedaleko Šanghaje a může být nejsilnější za poslední desítky let. Úřady také zrušily stovky leteckých spojení a skoro 30 tisíc lodí dostalo příkaz vrátit se do přístavů. Informovaly o tom tiskové agentury. V provincii Če-ťiang bude také až do neděle zrušeno více než 100 vlakových spojení, stejně jako autobusové linky a přívozy.
Tajfun Phanfone se blíží k Japonsku (na snímku město Miyazaki)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Takanori Ichikawa

Supertajfun v pátek zasáhl svým okrajem japonský ostrov Okinawa, kde si vyžádal přes dvě desítky zraněných, a další čtyři lidé utrpěli zranění na Tchaj-wanu. Postihl také Filipíny, kde si vyžádal pět obětí.  

Dnes odpoledne dorazil tajfun na východní pobřeží Číny jižně od Šanghaje. Před vstupem na pevninu mu stálo v cestě ostrovní město Čou-šan nedaleko Ning-po v provincii Če-ťiang. Podle meteorologů tajfun provázejí větry s rychlostí v nárazech až 200 kilometrů
v hodině. Tajfun by mohl být nejsilnější v Číně od půlky minulého století.

Video Své domovy muselo opustit přes 850 tisíc lidí
video

Své domovy muselo opustit přes 850 tisíc lidí

Už začátkem tohoto týdne Čína musela evakuovat 56 tisíc lidí v provincii Kuang-tung na jihu země kvůli jinému tajfunu Linfa. „Vypadá to, že Chan-hom způsobí větší škody než tajfun Linfa. Jeho síla je stále větší a provází ho silné deštové bouře,“ varuje hlavní meteorolog z národního meteorologického centra Gao Shuanzhu.