Texaská policie čelí kritice za smrt černošky v cele

Washington - Novou vlnu kritiky přístupu americké policie k menšinám vyvolalo zveřejnění videa se zadržením mladé černošky ve státě Texas, kterou následně nalezli v policejní cele mrtvou. Osmadvacetiletou Sandru Blandovou policista na počátku července zadržel kvůli drobnému dopravnímu přestupku. Tvrzení úřadů, že černoška v cele předběžného zadržení spáchala sebevraždu, odmítá její rodina uvěřit.
Vězeňská ostraha odváží z cely tělo Sandry Blandové
Zdroj: Waller County Sheriff\'s Office

Blandovou policie zastavila na silnici nedaleko texaského Houstonu 10. července kvůli tomu, že při přejíždění do jiného jízdního pruhu údajně nedala znamení o změně směru jízdy. Zasahující policista ve zprávě uvedl, že Blandová byla při kontrole „agresivní“, a proto jí prý nasadil pouta a odvezl do okresní cely ve městečku Waller. Tam však ženu po třech dnech nalezli oběšenou.

Podle policie spáchala černoška v cele sebevraždu, což prý potvrzuje i pitevní zpráva. Její rodina to odmítá a požaduje provedení „nezávislé“ pitvy. Blandová prý do Texasu přišla kvůli nové práci, což je podle rodiny jasný argument mluvící proti sebevraždě.

Video Rodina Blandové odmítá verzi o sebevraždě
video

Rodina Blandové odmítá verzi o sebevraždě

Rodina Blandové odmítá verzi o sebevraždě

HOR 22.7.

Kamera zachytila zákrok policisty proti Sandře Blandové

Video, které policie nyní zveřejnila, vyvolalo v amerických médiích i na sociálních sítích vlnu rozhořčení. Na záznamu z kamery umístěné v policejním voze je vidět ostrý střet bělošského policisty a mladé černošky. Blandová se několikrát hlasitě ptá na důvod svého zadržení. Část incidentu, při němž údajně došlo k násilí, není na záznamu zachycena.

Zasahující policista byl do vyšetření případu postaven mimo službu

Úřady ho zatím viní přinejmenším z porušení policejních postupů a interního kodexu předepisujícího zdvořilé chování.

Policejní násilí vůči černošské menšině je ve Spojených státech již řadu měsíců žhavým tématem. K nejsledovanějším případům z poslední doby, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis či černocha Erika Garnera v New Yorku.

Americká stanice CNN krátce informovala i o dalším podobném aktuálním incidentu, při němž během dopravní kontroly zastřelil policista ve státě Ohio 43letého černocha, otce 13 dětí.