Zajatec radikálů Bergdahl byl nakonec obviněn z dezerce a zbabělosti

Washington – Americký seržant Bowe Bergdahl, kterého USA loni dostaly z afghánského zajetí výměnou za pět členů Talibanu, byl obviněn z dezerce a ohrožení bezpečnosti své jednotky. Může dostat až doživotí. Bergdahl údajně nebyl unesen, ale sám zběhl k afghánským radikálům. Jeho případ vyvolal spory mezi prezidentem Barackem Obamou a Kongresem.
Video Za dezerci hrozí Berghdalovi doživotí
video

Za dezerci hrozí Berghdalovi doživotí

Armáda Bergdahla po několikaměsíčním vyšetřování obvinila z „dezerce se záměrem vyhnout se důležité či riskantní povinnosti“ a „ohrožení bezpečnosti velení či jednotky“. Zatímco za první prohřešek mu hrozí nejvýše pět let vězení, za druhý může v případě odsouzení strávit za mřížemi zbytek života. 
  
Osmadvacetiletý veterán afghánské války byl po pěti letech v rukou příslušníků radikálního hnutí osvobozen v květnu a jeho případ vzbudil v USA řadu protichůdných reakcí kvůli údajné dezerci i proto, že během záchranné akce zahynulo několik amerických vojáků. Obviněný seržant po svém osvobození popisoval, že byl mučen a držen v kleci.

Armádní vyšetřování mělo za cíl vyjasnit fakta a okolnosti kolem jeho zmizení a zajetí Talibanem, k němuž došlo v červnu 2009. Šetření vedl generál Kenneth Dahl, který byl v letech 2010 až 2012 jedním z velících důstojníků amerických sil v Afghánistánu.
  
O Bergdahlově dalším osudu rozhodne předběžné jednání na úrovni vojenské poroty. Po něm může být voják buď obžalován a zamířit před vojenský soud, ale i zcela zproštěn viny. Pokud bude Bergdahl shledán nevinným, bude mít za věznění nárok na více než 300 tisíc dolarů (přes 6,6 milionu korun) odškodného a na povýšení.  

Případ loni vyvolal v USA spory mezi Obamou a zákonodárným sborem. Řada zvláště republikánských kongresmanů kritizovala fakt, že Bílý dům Bergdahlovu výměnu za radikály provedl tajně a neinformoval Kongres, jak mu přikazuje zákon. Podle prezidenta bylo nutné k akci sáhnout rychle, neboť bylo ohroženo Bergdahlovo zdraví a život. Seržant po osvobození několik týdnů pobýval ve vojenské nemocnici.