Saúdské úřady ani dnes nepokračovaly v bičování blogera Badávího

Rijád - Saúdskoarabské úřady ze zatím neznámých důvodů znovu odložily veřejné bičování blogera Raífa Badávího. Ten dostal za urážku islámu deset let vězení a 1 000 ran bičem, trest vyvolal po celém světě pobouření. Bičování má být rozloženo po 50 ranách, poprvé byl trest veřejně vykonán na začátku ledna. Měl se opakovat každý pátek, k tomu ale zatím nedošlo.

Amnesty International ve čtvrtek uvedla, že Badávímu hrozí trvalé zdravotní následky, jestliže bude muset absolvovat i zbytek trestu. Podle Badávího ženy se aktivistův stav po prvních padesáti ranách natolik zhoršil, že se obává o jeho život.„Řekl mi po prvním bičování, že trpí bolestmi, není v dobrém zdravotním stavu. Musela jsem o tom říci dětem, aby se to nedověděly od někoho jiného. Je důležité udržet tlak (na Saúdskou Arábii) a věřím, že to nakonec přinese ovoce,“ sdělila Badávího žena, která žije s dětmi v Kanadě.

Prvních 50 ran bloger dostal před třemi týdny na náměstí v Džiddě, exekuci přihlížely stovky lidí. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Badávího bylo další bičování odloženo, ale ne zrušeno.

Dvaatřicetiletý Badáví založil skupinu na ochranu lidských práv, v červnu 2012 byl ale zadržen. Obvinili ho z několika trestných činů, včetně počítačové kriminality, odpadlictví a zřeknutí se víry. Soud ho loni poslal na deset let do vězení a zároveň mu vyměřil pokutu jeden milion saúdských rijálů (6,5 milionu Kč) a 1 000 ran bičem po 50 ranách.

Saúdská Arábie je za barbarský trest kritizována mnoha jednotlivci, vládami i organizacemi. Spojené státy Rijád vyzvaly ke zrušení rozsudku. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zase trest označil za „popravu na splátky“.