Železný etiopský premiér je po smrti, hrozí nestabilita

Addis Abeba - V bruselské nemocnici zemřel v noci na dnešek etiopský premiér Meles Zenawi. Sedmapadesátiletý ministerský předseda dvakrát vyslal etiopské síly do bojů proti islamistickému povstání v Somálsku a kvůli podpoře boje proti terorismu ve východní Africe platil za úzkého spojence Washingtonu. Zenawiho v úřadu dočasně nahradí dosavadní místopředseda vlády a ministr zahraničí Hailemariam Desalegn. Vládní Etiopská lidová revoluční demokratická fronta by pak měla určit stálého Zenawiho nástupce. Datum ale zatím stanoveno nebylo.

Zenawi stál v čele východoafrické země dvě desítky let. Na veřejnosti se neobjevoval od června a spekulovalo se o jeho zdravotním stavu. Etiopská televize upřesnila, že se Zenawi v minulých dvou měsících léčil v zahraničí a zemřel na náhlou infekci. Už v červenci zdroje AFP uvedly, že premiér byl hospitalizován v Bruselu a že jeho stav je kritický. Tajnůstkářská etiopská vláda tehdy jen ve stručnosti oznámila, že si šéf kabinetu potřebuje odpočinout po jistém onemocnění.

Meles ZenawiMeles Zenawi zemi vládl železnou rukou. Moci se ujal v roce 1991 po převratu, kdy jeho povstalci nechali padnout diktátorský marxistický režim prezidenta Mengistua Haileho Mariama. Zenawi ve volbách v roce 2010 získal 99 procent odevzdaných hlasů. Ochránci lidských práv jej kritizovali kvůli potlačování opozice, Západ se ale rozhodl represe ignorovat ve prospěch spojenectví v boji proti terorismu ve východní Africe. Kritiku ve vlasti Zenawi sklidil za prodej půdy cizincům a za úzké obchodní styky s Čínou, které ale prý nepřinesly více pracovních příležitostí.


„Zotavoval se dobře, ale zničehonic se něco stalo a musel být převezen na jednotku intenzivní péče a nepodařilo se jim (lékařům) ho udržet při životě,“ podotkl mluvčí keňské vlády Bereket Simon. Ujistil, že vše je stabilní a vše bude pokračovat, jak to naplánoval premiér. Předčasné volby se podle něj konat nebudou. Etiopané by se k urnám měli znovu vydat ve volbách plánovaných na rok 2015. Keňský premiér Raila Odinga ale vyjádřil obavy, že Zenawiho smrt by mohla vést k mocenskému vakuu a politické nestabilitě v zemi. Somálské islamistické hnutí Šabáb, které USA označují za teroristickou organizaci, úmrtí etiopského premiéra označilo za „radostnou novinku“ pro somálský lid a jeho mluvčí prohlásil, že Etiopie se nyní „určitě zhroutí“.