Ruské útoky zabíjely v Záporožské a Charkovské oblasti, Oděsa hlásí raněné

Rusové v noci na pondělí ostřelovali obytné domy v Záporožské oblasti, dva lidi při tom zabili. Dalšího člověka zabili v Charkovské oblasti, kde je také několik zraněných. Útočili i na přístavní město Oděsa, které hlásí tři zraněné. Letecké poplachy v noci zněly také v Kyjevě či v severních oblastech Ukrajiny.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Rusové v Záporožském okrese vypálili rakety na obec Stepne, kde zabili sedmasedmdesátiletého muže a sedmdesátiletou ženu. Čtyřiašedesátiletý muž skončil v nemocnici. Okupanti zcela zničili dvě obytné budovy, další dva domy poškodili. Informovala o tom Státní služba pro mimořádné situace a předseda oblastní správy Jurij Malaško. 

Rusové v pondělí ostřelovali obec Kozača Lopaň v Charkovské oblasti, jednoho člověka zabili a další čtyři zranili, informovaly místní úřady. Zraněné po ruském ostřelování hlásí také další místa v Charkovské oblasti. V Izjumu utrpěla během nočního útoku zranění dvaačtyřicetiletá žena, v obci Buhajivka byl hospitalizován čtrnáctiletý chlapec a dvaašedesátiletá žena a v obci Podoly utrpěli zranění dva lidé.

V Oděse hořel supermarket

Výbuchy se ozvaly i v Oděse, kde byly aktivovány síly protivzdušné obrany. Podle ukrajinského letectva Rusko na Oděsu vyslalo drony Šáhed a rakety. Třem zraněným byla poskytnuta lékařská pomoc, informoval předseda správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Podle něj útoky rovněž způsobily několik požárů ve městě. Na některých budovách výbuch rozbil okna.

Kiper později uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila všech patnáct dronů Šáhed a osm raket Kalibr, které směřovaly na cíle v Oděské oblasti. Trosky sestřelených raket podle něj v centru Oděsy poškodily ubytovnu, obytný dům, supermarket a několik zaparkovaných aut. Tři zranění jsou zaměstnanci supermarketu, dodal.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho armáda v noci na pondělí útočila na to, co označilo za místa výroby a skladování námořních dronů ukrajinských ozbrojených sil. Oblast nespecifikovalo, nicméně podle BBC podobnou formulaci Moskva dříve použila při informování o útocích na Oděskou oblast, které zintenzivnily poté, co Rusko odstoupilo od obilných dohod. Řada ruských úderů podle ukrajinských úřadů cílila na tamní obilná zařízení.

Ostřelována byla opět i Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny, jenom v neděli tam bylo zaznamenáno 21 útoků z děl a granátometů, uvedla oblastní vojenská správa. Dohromady bylo slyšet 144 explozí a poničeny byly nejméně dvě obytné budovy, uvedla správa. Informace nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Poplachy ve velké části Ukrajiny

Podle agentury Ukrinform byla v noci na pondělí kvůli hrozbě použití řízených střel vyhlášena letecká pohotovost ve východní, jižní a centrální části Ukrajiny. Jižní velení ukrajinské armády informovalo o pravděpodobném odpalování střel Kalibr s plochou dráhou letu z Černého moře.

Rusko ani během víkendu nepřestalo útočit na neokupované části Ukrajiny ze vzduchu –⁠ s pomocí raket, řízených střel i dronů. Při nedělním ostřelování dvou vesnic v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny bylo zabito sedm civilistů, včetně dvou dětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 58 mminutami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 1 hhodinou

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 2 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 2 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 4 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 9 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...