Podle Orbána není Putin válečným zločincem. Budapešť lavíruje v konfliktu na Ukrajině

8 minut
Horizont ČT24: Viktor Orbán říká, že Ukrajina není suverénní
Zdroj: ČT24

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu připomněl, jak moc se jeho pohled na ruskou agresi proti Ukrajině liší od západních lídrů. V rozhovoru pro německý Bild řekl, že Vladimir Putin není válečný zločinec, Ukrajina už není suverénní stát a vojáci jí dojdou dřív než Rusku. Zopakoval, že chce hlavně mír. Vláda v Budapešti s Moskvou i přes invazi dál udržuje hospodářské a politické vztahy. Všechny sankce i pomoc napadené zemi ale nakonec vždy schválila.

Vladimir Putin a Viktor Orbán k sobě měli blízko a pravidelně se navštěvovali, a to i po anexi Krymu. Do Ruska se maďarský premiér vydal naposledy tři týdny před začátkem invaze. „Moje dnešní návštěva je částečně mírovou misí,“ řekl Orbán 1. února 2022.

Od chvíle, kdy Rusko zaútočilo, mluví Orbán o hrozící eskalaci a o potřebě příměří. V rozhovoru pro Bild odmítl, že by byl Putin válečným zločincem a zpochybnil, že by Ukrajina mohla vyhrát. Má na to podle něj, na rozdíl od Ruska, málo vojáků.

„Platí to, co chtějí udělat Američané. Ukrajina už není suverénní zemí. Nemají peníze. Nemají zbraně. Bojovat mohou jen proto, že my na Západě je podporujeme,“ řekl v rozhovoru.

Maďarsko přitom Kyjevu žádné zbraně neposkytlo a brání i jejich transportu přes své území. Orbánovy výroky zkritizovala domácí opozice na sociálních sítích. Do tradičních médií, kontrolovaných v drtivé většině vládní stranou, se však jiné postoje dostávají stěží.

„Dokud se Fidesz bude pokoušet dostat zemi do spárů východních diktátorů a válečných zločinců, Maďarská všelidová strana se bude snažit, aby bylo Maďarsko na správné straně, což mu zajistí mír a prosperitu,“ reagoval opoziční lídr Péter Márki-Zay.

Svůj smířlivý postoj k Rusku Orbánova vláda hájí hlavně energetickou bezpečností. Proto odmítá řadu sankcí a dál staví s Rosatomem nové bloky jaderné elektrárny Pakš. Ministr zahraničí Peter Szijjártó je v Rusku často. Nedávno zavítal i na ekonomické fórum v Petrohradu. „Energetické dodávky nejsou ideologickou ani politickou záležitostí,“ řekl tam.

Kyjevu Fidesz naopak vyčítá, že utlačuje maďarskou menšinu na Zakarpatské Ukrajině. Tamní úřady to odmítají, bez komentáře nenechaly ani Orbánův rozhovor.

„Otázka zní, zda Orbán jedná z vlastní vůle, když tak otevřeně ponižuje evropské hodnoty, a při tom se přísně drží mýtů ruské propagandy,“ komentoval interview poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Orbánova východní politika zároveň komplikuje spolupráci s dříve nejbližšími partnery. Na pondělním summitu V4 premiéři přesvědčovali, že formát má dál smysl, i když se jejich pohled na tak klíčovou otázku liší. „Samozřejmě jsme mluvili a jednali i o… ruské agresi na Ukrajině, ale naším cílem není, aby se na tuto záležitost Visegrádská 4 zvlášť zaměřovala,“ uvedl maďarský premiér.

I s ostatními unijními partnery se Maďarsko pře o každý balík protiruských sankcí nebo další peníze pro Ukrajinu. Hlavního spojence v NATO, Washington, zas Orbán nedávno obvinil, že je hlavním podporovatelem války. On sám i přes opakované sliby stále nekývl na vstup Švédska do Aliance.

Cabada: Orbánova strategie je dlouhodobá

Podle politologa Ladislava Cabady volí Viktor Orbán „strategii, že každým svým veřejným projevem zajde o půl kroku dál“. Maďarský premiér podle něj přišel s konceptem otevírání se Východu, což vede k jeho vstřícnosti k autoritativním režimům ve střední Asii či Turecku a Ázerbájdžánu. „Je dlouhodobá a neodchýlil se od ní ani v únoru 2022,“ řekl v Horizontu ČT24.

Cabada připomněl, že Orbán zapojil svou nacionalisticko-populistickou politiku také v konfrontaci s bývalou německou kancléřkou Angelou Merkelovou. „On a mnoho dalších maďarských aktérů vnímají Německo a německý tisk jako médium, kterým sdělují takzvané západní Evropě nebo takzvané staré Evropě, jaké jsou postoje Maďarska,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 1 hhodinou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 6 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 7 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...