Obrovské kuchyně zásobují madridské restaurace jídlem na rozvoz. Obyvatelé si stěžují na hluk a zápach

Obyvatelé Madridu se začínají bouřit proti novému fenoménu, který s sebou přinesla pandemie covidu-19. V hustě obydlených čtvrtích vyrůstají obrovské kuchyně, kterých využívá mnoho restaurací, aby mohly uspokojit prudce rostoucí poptávku po jídle dováženém domů. Pro místní obyvatele to ale znamená nepřetržitý hluk a znečištění.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Obyvatelé Madridu si stěžují na obří vývařovny pro restaurace

Ve vývařovnách průmyslových rozměrů se peče a smaží od rána do noci. „Výdaje se díky tomu soustředí na jednom místě a ušetříte i na personálu,“ vysvětluje výhody Álvaro, majitel jedné z kuchyní. Svá jídla určená na rozvoz v ní vaří hned šest restaurací.

Álvarova kuchyň stojí v průmyslové zóně, jiná podobná zařízení se ale nacházejí v obydlených oblastech. V centru Madridu třeba vyrostla obrovská ventilační věž, která odvětrává digestoře z osmatřiceti podobných kuchyní. 

„Je tu hluk, smrad a kapičky oleje. Ani nemůžeme otevřít okno, abychom si vyvětrali,“ stěžuje si José Luis, který má věšák na prádlo v těsné blízkosti.

Hluk z kuchyní se ozývá až do dvou do rána, místní se obávají i rizika požáru kvůli přetíženým trafostanicím. Kromě toho vyděšeně sledují, jak se propadá cena jejich nemovitostí. „Kdokoli zjistí, že má pod nohama 38 kuchyní, nezaplatí za ten byt ani polovinu jeho ceny,“ podotýká další obyvatel města Miguel Rodríguez Santiago.

Majitelé: Dáváme lidem práci

Lidé si stěžují, že jim přítomnost velkých vývařoven úplně změnila kvalitu života, a nechápou, jak mohou tato zařízení získávat licence. Majitelé kuchyní ale nový gastronomický model brání s tím, že v těžkých dobách pandemie, kdy se ekonomika propadá, dávají lidem práci a každoročně generují více než sedm set milionů eur.

„Brzy se objeví restaurace, které budou mít rozlohu čtyřicet metrů čtverečních, zatímco jejich kuchyně jich bude mít dvě stě nebo tři sta, aby obsloužila virtuální platformy,“ míní Carlos Cervera, ředitel společnosti Projectum.es.

Majitelům kuchyní zatím pomáhají nedostatečně jasné zákony. Část madridských radních už ale pracuje na tom, aby se nastavily kontrolní mechanismy, které zoufalým obyvatelům pomohou.