Měsíc od začátku rezidentního parkování v Brně. Od listopadu se rozšíří na sever

Přesně před měsícem se lidé v centru Brna museli naučit žít se systémem rezidentního parkování. A přesně měsíc zbývá do jeho rozšíření. V ulicích nedaleko centra přibývají modré pruhy. Jak ale zjistili místní obyvatelé, úpravy se netýkají dvou vnitrobloků. Obávají se tak situace, že nebudou mít kde zaparkovat. Radnice Brna-středu proto plánuje vydávat v takových případech speciální parkovací kartičky.

Video Před měsícem začalo v Brně platit rezidentní parkování
video

Před měsícem začalo v Brně platit rezidentní parkování

Zatímco v okolních ulicích už jsou vidět modré pruhy rezidentního parkování, jen o pár metrů dál ve dvou vnitroblocích brněnských ulic Čápkova a Jana Uhra zůstává vše při starém. Pro místní překvapivě.

„Rezidentní parkování bychom tady určitě chtěli. Jsme na kraji, v poslední zóně, a všichni, kteří nebudou moci stát na modrých zónách, pojedou k nám do vnitrobloku. Nedá se tady vytočit, couvá se tady,“ vysvětlila předsedkyně Společenství vlastníků jednotek Čápkova 17 a 19 Pavlína Herfortová.

Vnitrobloky ale spadají mezi účelové komunikace a na těch se rezidentní parkování ani vyznačit nemůže. Centrální městská část tak po dotazech místních přišla s jiným řešením. „Chceme přeznačit dodatkové tabulky, aby tam bylo s povolením vjezdu městské části Brno-střed a všem bydlícím rezidentům v těch vnitroblocích bychom rádi do konce října vydali speciální parkovací kartičky,“ uvedla mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

Od 1. listopadu se rezidentní parkování rozšíří do druhé fáze
Zdroj: ČT24

Speciální kartičky systém rezidentního parkování pouze doplní a budou zadarmo. Okolní ulice se pak za měsíc spolu se třemi novými oblastmi na sever od historického centra Brna promění v rezidentní zóny. I jinde ale pro řidiče s překvapivými změnami.

Kromě modrých pruhů totiž začalo na některých bývalých parkovacích místech u centra Brna přibývat i bílé šrafování. Podle magistrátu jde o dodržování aktuálních norem a výjimku v takových případech udělit nejde. Přísní naopak zatím nejsou strážníci, kteří už měsíc kontrolují vjezd do historického jádra Brna.

Vjezdy do centra bez povolení
Zdroj: Městská policie Brno

„Ze začátku vjíždělo do centra města neoprávněně okolo dvou třetin řidičů, situace se postupně zlepšovala, ale nyní stagnuje okolo 25 až 30 procent. Je to jeden z důvodů, proč městská policie při kontrolách zahájí i postihy,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Od příštího týdne se tak řidiči bez povolení nevyhnou pokutě nebo správnímu řízení.