V Jablonci nad Nisou vyhořely historické Sluneční lázně

V Jablonci nad Nisou shořela ve středu ráno větší část areálu Slunečních lázní u přehrady Mšeno, stát zůstala zhruba třetina. Objekty z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda historické stavby zrekonstruovat, nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu. Škody magistrát předběžně odhadl na deset milionů korun, řekla vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová. Příčiny požáru vyšetřují hasiči i policisté. Podle krajské policejní mluvčí Dagmar Sochorové na místo povolali psovoda se psem speciálně cvičeným na vyhledávání hořlavin.

Na operační středisko byl požár na břehu přehrady ohlášen kolem 4:45. „První jednotka tam byla deset minut před pátou, to už byl požár v plném rozsahu, okolo 5:30 byla lokalizace. Teď ještě na místě vyhledávají skrytá ohniska a dohašují je, už se ani nerozebírají konstrukce, to už je udělané,“ popsal zásah mluvčí hasičů David Kořínek.

Vodu brali hasiči z nedaleké přehrady, z objektu také vynesli propanbutanové lahve. „Zachránit se podařilo dvě dračí lodě,“ dodal mluvčí libereckých hasičů.

Objekt byl v žalostném stavu

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízely sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dalo jen přes převlékací kabiny.

Areál patří městu, jeho stav byl žalostný. Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralé Sluneční lázně nahradit. Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy, vyvolala ale odpor části veřejnosti.

Vyhořelý areál Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou
Zdroj: HZS Libereckého kraje

Přehrada a její okolí je jedním z nejcennějších veřejných prostranství Jablonce. Chybí tam ale základní vybavení, jako jsou převlékárny nebo sprchy. Citelné je to zejména v horkých dnech, kdy k přehradě míří nejen tisíce místních, ale také lidé z širokého okolí i sousedního Liberce.

Jablonec proto připravuje výstavbu zázemí s toaletami, sprchami, občerstvením a převlékárnami ve třech lokalitách – U Prutu, v blízkosti městského bazénu a u severního břehu. Sluneční lázně mezi nimi nebyly, teď bude třeba vyřešit i tento prostor.

„Bude to nepochybně hlavní téma předvolební kampaně,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček (ODS). O tom, zda na místě vyroste nový moderní objekt, nebo nějaká budova s historizujícími prvky, bude muset rozhodnout nově zvolené vedení města. Předcházet by tomu ale podle Roubíčka měla anketa mezi obyvateli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 3 mminutami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Havlíčkově Brodě, škoda je odhadem 350 milionů

Hasiči v pátek před 11:30 ukončili likvidaci požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Hala začala hořet ve čtvrtek odpoledne. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun. Proč začalo hořet, zatím není jasné.
09:08Aktualizovánopřed 31 mminutami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
před 3 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 3 hhodinami

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 3 hhodinami

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 17 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 19 hhodinami
Načítání...