V Dole Darkov přibylo od neděle devět nakažených. V úterý začne další plošné testování

V souvislosti s ohniskem nákazy covidu-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibylo od neděle devět nakažených, sedm zaměstnanců a dva příbuzní. Pozitivně testováno tam bylo celkem 356 lidí. V Dole Darkov začne v úterý druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, jestli se nemoc později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní.

Mezi pozitivně testovanými je tak 236 zaměstnanců Dolu Darkov, včetně 12 pendlerů, a 114 jejich příbuzných. Šest pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které na dole provádějí například údržbu. Mimo ohnisko v Darkově byl v pondělí v Moravskoslezském kraji hlášen jeden pozitivní pacient.

V Dole Darkov začne v úterý druhá etapa plošného testování zaměstnanců, první část se bude týkat asi 250 lidí. Testování má ověřit, zda se nemoc později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní.

Hygienici kontrolovali opatření v dolech

Hygienici v OKD zahájili kontrolu protiepidemických opatření na dolech ČSM-Jih a ČSM-Sever. „Kontrola byla zaměřena na dodržování podmínek vstupního filtru, nošení ochranných pomůcek a zajištění prostorové dezinfekce ploch a povrchů. Nařízená opatření jsou dodržována,“ oznámila Krajská hygienická stanice v Ostravě. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Kvůli nákaze v Dole Darkov hygienici minulý týden nařídili i zvýšenou dezinfekci měst a obcí na Karvinsku. Opatření má zabránit masivnímu rozšíření nákazy. Kvůli nakažené zaměstnankyni, která je příbuznou zaměstnance OKD, musela radnice v Bohumíně uzavřít odbor dopravy.

V Orlové zase onemocněla studentka posledního ročníku gymnázia, jejím spolužákům kvůli karanténě hrozil odklad maturity, nakonec ale maturují v samostatné budově.