Vesnice roku se skrývá u německých hranic. Vyhrála Lipová na Šluknovsku

Titul Vesnice roku jde letos do Šluknovského výběžku. Získala ho obec Lipová na Děčínsku. Poprvé od roku 2015 tak připadl vesnici v Čechách. Letošního 25. ročníku klání se zúčastnilo 206 obcí, o 22 méně než loni.

Video Události
video

Vesnice roku je Lipová

„Jsem strašně poctěn, je to něco neuvěřitelného, nemám slov. Těším se, že uděláme oslavu,“ reagoval na vítězství své obce lipovský starosta Pavel Svoboda (ODS). Ocenil soudržnost lidí v obci, bohatý společenský a kulturní život, starost o přírodu i památky. „Ač Ústecký kraj nemá tu pověst nejlepší, o Šluknovském výběžku ani nemluvě, tak je to tam krásné. Dělá se plno věcí, nejenom v Lipové, ale všude okolo,“ ujistil starosta nové vesnice roku.

Ve finále soutěže Vesnice roku vybírala hodnoticí komise ze třinácti finalistů, kteří uspěli v krajských kolech. Za šestisethlavou Lipovou skončila v celorepublikovém srovnání na druhém místě Ratiboř na Vsetínsku, na třetím Libovice na Kladensku.

Organizátoři udělili také cenu veřejnosti, kterou v internetovém hlasování získal Sobíňov na Havlíčkobrodsku. Zvláštní cenu za nejlepší domácí koláče si potom odvezli do Lozic na Chrudimsku.

U Vesnice roku se srovnává například společenský život, aktivity obyvatel, podnikání, ale i občanská vybavenost, úspory energií či péče o veřejná prostranství a zeleň. Vítěz získá od ministerstva pro místní rozvoj dotaci 2,6 milionu korun a také osobní automobil.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) soutěž zúčastněné obce vždy stmelí. „Komise neměla jednoduchou práci, kolegové mě informovali o tom, že to bylo hodně vyrovnané. Ale Lipová skutečně ukázala pospolitost, jak tam spolu žijí,“ řekla.

Sami obyvatelé vítězné Lipové podotýkají, že žijí na velmi odlehlém místě – když jedou do Prahy, jedou vlakem přes Německo, do Liberce jezdí přes Německo a navíc i Polsko. „Máme tam prima partu. Momentálně nás ale trápí nemocnice Rumburk. Musíme jezdit do Děčína, do České Lípy, do Liberce, do Ústí nad Labem,“ uvedla Jana Kadlecová z Lipové. Peníze, které v soutěži obec získala, chce starosta Svoboda využít na rekonstrukci veřejného osvětlení.

Vítěze organizátoři vyhlásili na přehlídce nazvané Jarmark venkova, která je součástí mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích. Na jarmarku se divákům představovali jednotliví finalisté.

Vesnice roku je z Čech po čtyřech letech

O prvenství se letos kromě prvních tří a výherců zvláštních cen ucházely také Čejetice ze Strakonicka, Morkůvky z Břeclavska, Hazlov z Chebska, Nový Hrádek z Náchodska, Svojkov z Českolipska, Otice z Opavska, Bělotín z Přerovska a Pačejov z Klatovska.

Loni se stalo vesnicí roku Dolní Němčí ze Zlínského kraje, o rok dříve Heřmanov z moravské části Vysočiny. V roce 2016 připadlo prvenství další obci ze Zlínského kraje Kašavě. V Čechách naposledy získali republikový titul roku 2015, kdy uspěla Krásná na Chebsku.