Muž se před exekutory zamkl a pustil plyn. Podle obžaloby chtěl vyhodit do povětří i zásahovou jednotku

Krajský soud v Brně začal projednávat případ manželů, kteří se loni v červnu v domě v Kobylí na Břeclavsku zamkli před exekutory. V domě pustili plyn, muž ho chtěl podle obžaloby zapálit i se zasahujícími policisty. Podle ženy ale nikoho kromě sebe ohrozit nechtěli. Ženě hrozí až osm let vězení, muži za pokus o vraždu až 20 let, případně výjimečný trest.

Padesátiletá Hana a dvaapadesátiletý Vojtěch Blatní se loni 14. června zamkli v domě, kam chtěli vstoupit exekutoři s policistou. Žena se s nimi začala přetahovat u dveří, jež chtěla zabouchnout, muž zatím došel pro plynovou pistoli, kterou na exekutory namířil. Žena podle obžaloby křičela: „Střílej“. Muži poté utekli a manželé se v domě zamkli. 

„Obviněný po jejich společné domluvě postupně odmontoval přívodní plynové trubky k plynovým spotřebičům v šesti místnostech a dále otevřel kohout propan-butanové lahve s hmotností deset kilogramů a čekali, až směs dosáhne výbušné koncentrace,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Na místo dorazila policejní zásahová jednotka i vyjednavač. Vyjednávání úspěšné nebylo, jednotka proto vpadla do domu. Muž podle státního zástupce třináctkrát vystřelil, aby plyn vznítil. Kvůli nízké koncentraci plynu ale neuspěl.

Muž podle obžaloby utekl do ložnice, kde měl zápalky, a křičel: „Chcípnete tady se mnou!“ V ložnici ho policie zadržela.

Blatný tvrdí, že má výpadky paměti a na událost si nepamatuje

„Už jsme toho měli dost, tak manžel řekl, že pustí plyn. Pak tam byla zásahová jednotka. Nějakou dobu jsme vyjednávali přes okno i přes mobily. Nikoho jsme nechtěli ohrozit kromě sebe,“ řekla Blatná. Doplnila, že nevyhrožovali, jen upozorňovali, aby policisté nechodili k domu. Podle ženy manželé chtěli, aby výbuch poškodil dům.

Blatný řekl, že má výpadky paměti a na tento den si nepamatuje. Nikomu prý ublížit nechtěli, kvůli tomu, co se jim dělo, chtěli zemřít. Exekuci označil za neoprávněnou. „Pokud máme být potrestaní my, tak by měli být potrestaní i ti, kteří nás k tomu dohnali,“ řekl Blatný.

Manželé jsou v invalidním důchodu. Nemovitost podle jejich výpovědi původně patřila synovi, který na ně prý chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.

Muž skončil po zásahu policie v nemocnici s lehkým poraněním, ženu záchranná služba ošetřila na místě. Dvojici státní zastupitelství viní z násilí proti úřední osobě a obecného ohrožení, muže i z pokusu o vraždu.

Soud má ve čtvrtek pokračovat výslechem exekutorů a znalců. Termín hlavního líčení je vypsán i na pátek, kdy by měli vypovídat policisté, rozsudek se tento týden neočekává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
12:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
před 13 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Lidé vyrážejí na zamrzlé plochy. Na některé se ale vstupovat nesmí

Zamrzlé vodní plochy v posledních dnech lákají řadu lidí k bruslení. Ne vždy jsou ale pro tuto činnost vhodné, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i ochrany přírody. Vstup je zakázaný například na chráněné části vodního díla Nové Mlýny. Bruslit se nesmí ani na Znojemské vodní nádrži, která je zdrojem pitné vody a zároveň leží v klidovém území národního parku Podyjí. Naopak chráněná krajinná oblast Soutok plánuje změnu úředního statusu zámeckého rybníka v Lednici.
včera v 19:02

Vyšetřování požáru v Mostě pokračuje, incident vedl k rozsáhlým kontrolám restaurací

Před rokem si požár restaurace U Kojota v Mostě vyžádal sedm obětí. Příčinou požáru byl pád plynového topidla, které nešťastnou náhodou převrhl jeden z hostů. Vyšetřování tragédie pokračuje, policie obvinila dva lidi z obecného ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté čekají na další znalecké posudky. Hasiči v Ústeckém kraji po požáru zahájili rozsáhlé kontroly v restauracích. Za loňský rok uložili za nedodržování podmínek požární bezpečnosti v restauracích pokuty v celkové výši přesahující jeden milion korun.
včeraAktualizovánovčera v 18:07

Pomník připomínající Jana Palacha se vrátil k Národnímu muzeu

Pomník v podobě kříže na místě upálení Jana Palacha je zpět u budovy Národního muzea v Praze. České televizi to potvrdila mluvčí městské části Praha 1 Karolína Šnejdarová. Pomník bude součástí pietních akcí 16. ledna – v den, kdy se v roce 1969 student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach upálil. Muzeum paměti XX. století vystaví také pamětní desky, které taktéž ustoupily výstavbě tramvajové trati na Václavském náměstí. Informaci potvrdil ČT ředitel muzea Petr Blažek.
včera v 14:52

ŘSD vybírá řešení, jak naložit s radioaktivní zeminou na stavbě D11

Řešení, jak naložit s radioaktivním popílkem, který vloni na jaře objevili experti na stavbě dálnice D11 v Trutnově, vybírá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Žádný z návrhů od zhotovitele nepřijalo, jsou příliš drahé. Připravilo svůj – část popílku na stavbě ponechá, část odveze k likvidaci. Náklady se navíc musí vejít do sta milionů.
včera v 06:00
Načítání...