Zetor propustil o 115 lidí méně, než původně zamýšlel. Kdo zůstává, dostane přidáno

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors dal kvůli ekonomickým potížím výpověď 145 lidem, což je o 115 méně, než loni v prosinci avizoval. Vedení firmy se podařilo najít úspory jinde. Zetor podle posledního dostupného údaje v roce 2017 zaměstnával 655 lidí.

Stroje od firmy Zetor Tractors
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Poslední propuštění zaměstnanci odešli ze Zetoru na konci března. „Číslo propuštěných je ve finále nižší z důvodu nalezení nákladových úspor v jiných oblastech a z důvodu revize plánu,“ řekl výkonný ředitel společnosti Marián Lipovský. Dodal, že montážní linka brněnské továrny je v provozu a výroba pokračuje podle aktuálního plánu.

Zetor letos plánuje prodat 2100 traktorů, tedy o 665 méně než před dvěma lety, což je poslední dostupný údaj. Z montážní linky by ale mělo sjet pouze 1530 traktorů, další kusy na prodej půjdou ze skladových zásob.

Spolupráce s Ruskem pokračuje

Zetor Tractors v roce 2017 podepsal memorandum s ruským partnerem o dodávce šesti tisíc sad traktorů v letech 2018 až 2022. Podle Lipovského Zetor dostává svým závazkům a je schopen dodávat do Ruska podle objednávek ruského partnera.

„Spolupráce probíhá ve smyslu podepsaného memoranda. Bohužel však obchodně citlivé informace nemůžeme sdělovat. Výsledky předmětného memoranda bude tak možné hodnotit až na konci roku 2022,“ dodal Lipovský.

Výroba se zrychlí v květnu

Kvůli likvidaci skladových zásob montážní linka Zetoru přes měsíc stála. Šéf odborů Alois Kazelle řekl, že linka dosud zdaleka nefunguje na plný výkon. „Zatímco dřív se zastavovací tlačítka linky prakticky nepoužívala, teď se linka zastavuje pravidelně několikrát denně, někdy i půl dne stojí,“ konstatoval. Vedení podniku podle něj oznámilo zrychlení výroby až na květen, důvodem jsou skladové zásoby.

Odboráři minulý týden vyjednávali s vedením novou kolektivní smlouvu. „Původně jsme požadovali nárůst mzdových prostředků o pět a půl procenta, vedení ale řeklo, že nemůže garantovat víc než dvě procenta. Domluvili jsme se tedy na plošném zvýšení mezd o 600 korun a dvouprocentním navýšení mzdových prostředků,“ dodal Kazelle.

Společnosti podle výročních zpráv několik let klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Neustále mírně klesal i počet zaměstnanců, od roku 2014 do roku 2017 jich ubylo 128.