V ostravské zoo se narodilo vzácné mládě africké poloopice. V zajetí se množí jen řídce

Ostravská zoologická zahrada odchovává mládě africké poloopice komby Garnettovy, které se v lidské péči množí jen vzácně. Mládě zatím prospívá dobře a zoo už otevřela i dočasně nepřístupnou expozici Noční Tanganika, kde samice s mládětem pobývá. 

Video Vzácné mládě africké poloopice
video

Vzácné mládě africké poloopice

Mládě se narodilo v polovině října, expozice ale byla dočasně uzavřena, protože pracovníci zoo chtěli samici dopřát klid při odchovu mláděte.

„Tento druh se v lidské péči množí jen vzácně, proto je ostravský odchov velmi důležitý pro celosvětovou populaci této africké poloopice. Komba Garnettova zatím nepatří ve volné přírodě ke kriticky ohroženým druhům, situace se však může kdykoli změnit a pak se může chov v lidské péči stát stěžejním pro zachování tohoto druhu,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Mládě první týdny života trávilo v jedné z budek a pracovníci zahrady ho mohli nepřetržitě pozorovat díky kamerovému systému.

„Zatím se vše vyvíjí dobře, matka o svého potomka příkladně pečuje a mládě prospívá. V tomto období je Noční Tanganika opět otevřená a trpěliví návštěvníci mají možnost zahlédnout mládě, jak je samice přenáší v tlamě.“

Jana Kanichová

chovatelka primátů

Podle chovatelky primátů Jany Kanichové komby svá mláďata přenáší za břicho, nikoli jako kočky za kůži na krku. Návštěvníci zoo se tak podle ní mohou těšit na nevšední zážitek.

V ostravské zoo jsou deset let

Komby Garnettovy chová ostravská zoo od roku 2008, kdy byla do Ostravy přivezena ze Zoo Plzeň matka letošního mláděte. Samice porodila už deset mláďat, z nichž úspěšně odchovala tři.

Šest mláďat se jí odchovat nepodařilo, protože se narodila buď mrtvá, nebo uhynula v prvních dnech po porodu. První mládě odchovala ještě v Plzni, další dvě v Ostravě, nejprve v roce 2013 a pak v roce 2015. Zoo věří, že nynější mládě bude patřit k dalším úspěšným odchovům. S ohledem na věk samice, které je 13 let, je to zřejmě její poslední mládě.

Návštěvníci mohou kombí rodinu vidět v noční expozici, která je situována v zadní části pavilonu Tanganika. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní a návštěvníci je mohou pozorovat během dne.

Světová populace komb Garnettových v zoologických zahradách čítá pouhých 56 jedinců, kteří jsou chováni v 18 institucích. Velkým problémem chovu je nedostatek samic.