Sdružení ODS v Hranicích má namále. Nejspíš skončí kvůli spolupráci jeho členů s KSČM

Místní sdružení ODS v Hranicích na Přerovsku s velkou pravděpodobností skončí. Odebrání licence mu hrozí kvůli účasti zastupitelky zvolené za ODS v radě města společně s KSČM. To totiž strana nepřipouští na celostátní ani na komunální úrovni.

Komunální volby 2018
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Místní sdružení ODS situaci vyřešilo tak, že na jednání členové složili funkce. ODS je bez vedení. Očekávají, že jim bude odebrána licence,“ zjistil redaktor České televize Dušan Gavenda. O dalším osudu by mělo rozhodnout oblastní sdružení strany.

V radě města zůstává Karla Vlasáková, která byla lídryní kandidátky ODS. Vlasáková postup hájí tím, že nepodepsali koaliční smlouvu a komunální politika není podle ní o politické příslušnosti.

Poukazuje přitom na to, že není členkou ODS. „Kandiduji za ně čtvrté volební období, získala jsem za ně jako jediná mandát. Žádná koaliční smlouva se nepodepisovala, vytvořena byla pracovní skupina, jejímž cílem je rozvoj města,“ řekla již dříve.

Podobný problém řešili i dva členové TOP 09.

Město vede Jiří Kudláček

Starostou Hranic na Přerovsku byl koncem října zvolen Jiří Kudláček (Naše krásné Hranice), který město vedl i uplynulé volební období. Do čela radnice ho zvolilo 18 z 23 členů zastupitelstva, což odpovídá součtu mandátů koalice.

Na povolební spolupráci pro příští čtyři roky se domluvilo ve městě sedm z devíti stran a hnutí, které se dostaly do zastupitelstva. Jde o ANO, sdružení Naše krásné Hranice, Hranice pro život, Hranice 2000, komunisty, ODS s podporou Svobodných a SPD.

V opozici zůstali lidovci a vítěz voleb, sdružení Otevřená radnice v čele s Ivem Lesákem. Získalo čtyři mandáty, stejně jako sdružení Naše krásné Hranice a ANO. „Nechtěli nás v této koalici, protože se jim nehodíme do party. Byli jsme vyšachováni. Hlavní roli podle mne sehrály osobní zájmy,“ řekl již dříve lídr Otevřené radnice Lesák. Třemi mandáty disponují po volbách Hranice 2000 a Hranice pro život. Dva zastupitele získali komunisté a po jednom mandátu lidovci, SPD a ODS.

Volby v Hranicích vyhrálo v předposledních komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO, které získalo 18,39 procenta hlasů a pět mandátů. Lídrem hnutí v Hranicích byl tehdy právě Kudláček. Druhé místo obsadilo sdružení Hranice 2000 těsně před ČSSD, do zastupitelstva se dostali také zástupci sdružení Otevřená radnice, komunisté, lidovci a ODS. ANO po volbách zůstalo v opozici, koalici tehdy vytvořili zástupci Hranic 2000, Otevřené radnice, ČSSD, KDU-ČSL a ODS.