Staré pneumatiky skončily v brněnské přehradě. Berou je přitom zdarma servisy

Do brněnské přehrady někdo naházel desítky starých pneumatik. Vodohospodáři z Povodí Moravy museli na místo povolat těžkou techniku a odhadují, že jim bude trvat ještě několik dní, než gumy z přehrady vytáhnou. Škodu odhadují na desítky tisíc korun. Pneumatiky je přitom možné zdarma odevzdat ve smluvním auto nebo pneuservisu.

Video Do brněnské přehrady někdo naházel stovky pneumatik
video

Do brněnské přehrady někdo naházel stovky pneumatik

Více než dvě stovky pneumatik z osobních i nákladních automobilů zahlédl kolemjdoucí rybář asi 500 metrů od mostu přes přehradu u Veverské Bítýšky. „S dalekohledem jsem si to prohlédl a napočítal jsem jich dvě stě třicet sedm,“ řekl Vratislav Horák, který na nález upozornil Českou televizi.

Na místo poté dorazili strážníci a vodohospodáři s těžkou technikou. Speciálnímu bagru, uzpůsobenému práci na rozbláceném dně přehrady, stačila hodina, aby z vody vytáhl dvacet pneumatik. Ty od traktoru pro něj byly velké, proto se musela zapojit i lidská síla.

„Úklid pneumatik z vodní nádrže bude trvat až pět dní, v závislosti na počasí. Podmínky jsou otřesné, prší a je špatná viditelnost,“ upozornil ve středu mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Pneumatiky podle něj někdo hodil do vody nejspíš naráz z mostu, když byla vyšší hladina. Proud je potom odnesl a rozprostřel do délky asi pět set metrů. Pokud se zodpovědného člověka podaří vypátrat, hrozí mu pokuta až milion korun, podnikateli v oboru dokonce až padesát milionů.

Pneumatiky je možné zdarma odevzdat v servisu

Pneumatik se přitom lze zbavit legálně a zcela zadarmo ve sběrných místech, jako jsou autoservisy, pneuservisy nebo prodejny. Staré gumy z automobilů berou i sběrné dvory. Některé z nich je ale - v závislosti na rozhodnutí radnice či magistrátu - od nového roku vybírat přestaly. Díky tomu by mohly klesnout poplatky za komunální odpad, například v Jihlavě si město slibuje roční úsporu 120 tisíc korun.

Jak ale České televizi sdělil Marek Čihák z Ministerstva životního prostředí, případy, kdy radnice rozhodla o konci odběru ojetých pneumatik ve sběrných dvorech, jsou spíše ojedinělé. „Rozhodně to není nějaká masová záležitost,“ konstatoval. 

Lidé mohou odevzdávat pneumatiky také na skládce. Třeba v Henčově ale zaplatí za kus patnáct korun. Ve městě i tak zůstává 25 odběrných míst, v Česku jsou jich pak téměř dva tisíce.

„Bude docházet ještě k zahušťování sítě, protože současný plán odpadového hospodářství počítá s cílem zpětného odběru až v míře osmdesát procent,“ uvedl vedoucí oddělení zpětného odběru ministerstva životního prostředí Ladislav Trylč.