Středočeská koalice končí. Rýsuje se vláda ANO s ČSSD za podpory komunistů

Středočeská koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, která vznikla po loňských krajských volbách, končí. Hnutí ANO rozeslalo koaličním partnerům dopis a e-mail s informací, že všem vypovídá koaliční smlouvu. ČTK to řekl náměstek hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné (ANO) Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

Jaroslava Pokorná Jermanová (hnutí ANO)
Zdroj: ČT24

V krajské vládě by podle některých informací mohli dosavadní partnery ANO vystřídat opoziční sociální demokraté a jedná se i o podpoře komunistů, neboť krajská koalice ANO a ČSSD by neměla většinu. Marek ale uvedl, že možností, jak bude příští koalice vypadat, je více. „Jsem přesvědčen, že na stole není jenom jedna varianta,“ řekl.

Podle něj se nyní roztáčí kolo telefonátů a osloveni byli i Nezávislí Středočeši. „Nějaké nabídky padají, ale každou minutou se mění. Takže v tuto chvíli nedokážu reagovat na to, jestli bychom podpořili nějakou jinou koalici,“ dodal Marek.

ANO + ČSSD s podporou KSČM

Předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miloš Petera potvrdil, že ANO nabídlo koaliční spolupráci ČSSD. „Dostali jsme nějakou nabídku do koalice s ANO, na to jsme kývli. Závisí to teď na ANO, uzavřené to ještě úplně není,“ uvedl. Nabídku musí také projednat klub zastupitelů ČSSD, zatím ji jen v neděli schválil krajský výkonný výbor.

ANO a ČSSD v zastupitelstvu nemají většinu, mohly by ale vládnout s podporou komunistů. Předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič sdělil, že se o možné spolupráci s KSČM jedná, její podmínky mají být upřesněny. Podle šéfa klubu zastupitelů za KSČM Zdeňka Štefka pro komunisty nejsou důležité posty, ale možnost prosazovat program. Na úterý je svoláno jednání krajského zastupitelstva, ještě předtím se chce k situaci v koalici vyjádřit hejtmanka Pokorná Jermanová na tiskové konferenci.

V dosavadní koalici se rozhořel spor mezi hnutím ANO a Starosty. ANO vyčetlo dvěma radním za STAN špatnou práci. Starostové tvrdili, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice bez jejich účasti. Dosavadní koalice má v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 44 hlasů. ANO má 16 mandátů, STAN o jeden méně a ODS patří deset křesel. Nezávislí Středočeši, kteří původně kandidovali za TOP 09, mají tři zastupitele. V opozici byla dosud ČSSD s 11, KSČM s osmi a TOP 09 se dvěma zastupiteli.