Trosky vyhořelého kostela z místa postupně mizí. Experti chtějí část z nich využít

Ohořelé trosky kostela v Třinci-Gutech, který měli před dvěma týdny zapálit tři mladíci, již stavbaři postupně rozebírají. Nad celou akcí bdí expert na dřevěné lidové stavby Antonín Závada.

Video Události
video

Řemeslníci začali v Třinci-Gutech odklízet trosky kostela ze 16. století.

Práce by měly být hotové do konce srpna. Město Třinec zdarma poskytlo prostory, kde budou uskladněny – uloženy budou v třinecké hasičské zbrojnici.

Podle Antonína Závady, který má práce na starost, začne stavba nového kostela pravděpodobně příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun.

Již dříve dodal, že důležitá pro obnovu památky bude i poctivá práce. „Obvykle dělám u takových staveb osobně dozor. Neuhýbám. Jestli má být dřevo tesané, bude tesané,“ řekl. Použití motorových pil nevylučuje. „Nesmí to ale být na dřevě poznat. U některých staveb jsem pily při vytváření spojů pro jednotlivé trámy zakázal. Když to někdo neumí, tak ať to nedělá,“ řekl.

Chce na místě památky postavit její věrnou kopii. Pokud by zadání znělo jinak, od projektu by odstoupil. Už letos v zimě se chce účastnit těžby dřeva. Doplnil, že rychlost rozebírání zbytků historické stavby bude ovlivňovat i počasí.

Video Odklízení trosek kostela v Gutech
video

Odklízení trosek kostela v Gutech

Na místě už byly podle faráře Kazimiera Plachty nalezeny četné kovové zbytky – například část pohonu historického zvonu ze 17. století i podstavec pod monstrancí. Arechologové a památkáři budou podle zjištění České televize i nadále spáleniště pečlivě prohledávat.

„Zvon se nejspíš rozbil na drobné kousky. Ty budeme chtít vyhledat. Jsou ze 17. století.“

Kazimier Plachta

farář

Odborník Závada stavěl i Libušín

Odborník na lidové a dřevěné stavby Závada v minulosti postavil například nový dřevěný kostel v Ostravě-Hrabové. V roce 1997 se podílel na velké opravě Libušína na Pustevnách v Beskydech. Za sebou má rekonstrukce tří desítek dřevěných kostelů, ale i stavby dřevěných rozhleden či větrných a vodních mlýnů. Téměř 40 let byl technickým náměstkem ředitele rožnovského skanzenu. Na starost měl právě stavby.

Kostel v Gutech vyhořel předminulý týden v noci na středu. Policie krátce na to zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom chtěl pokračovat a měl vybraný už další objekt.

Stavbu nového kostela ulehčí skutečnost, že původní byl podrobně zmapován. Podrobná dokumentace vznikla v 50. letech a další pak před několika lety, kdy byla stavba rekonstruována. Právě z této dokumentace mohou vycházet lidé, kteří se nyní podílejí na obnově.

„Naším cílem je, aby vznikla co nejvěrnější vědecká rekonstrukce kostela. Kostel bude opět z dubového, jedlového a smrkového dřeva. To dodají biskupské lesy. Těžba dřeva by měla začít ještě letos v zimě.“

Václav Kotásek

vedoucí stavebního odboru diecéze

„Rozsah škod je obrovský, kostel je prakticky zničen. K dispozici máme kvalitní zaměření objektu a další dokumentaci, díky níž je možná obnova stavby metodou vědecké rekonstrukce, obdobně jako tomu bylo u kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který vyhořel v roce 2002,“ dodal ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Projektová dokumentace použitá při opravě kostela v roce 2012
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Radová

Lidé již mohou přispívat do veřejné sbírky na obnovu dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku, kterou vyhlásila radnice. Peníze mohou posílat na zvláštní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. 

Video Události
video

Mše v Třinci-Gutech