Zbývá měsíc do motocyklové Velké ceny Brna. Letos dostane rekordní dotaci

Přesně za měsíc v Brně odstartuje Velká cena silničních motocyklů. Na rozdíl od dřívějších let ji tentokrát neprovází nejistota ohledně financování. Letos akce s více než stošedesátimilionovým rozpočtem dostane rekordní dotaci od ministerstva školství, sedmdesát milionů.

Grand prix České republiky silničních motocyklů
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Masarykův okruh se pomalu chystá na největší motocyklový svátek. Některé zatáčky dostaly například nový povrch. „Momentálně už doplňujeme kačírek do únikových zón a z Itálie už je na cestě speciální neklouzající barva, kterou natřeme obrubníky podél trati,“ řekl mluvčí Automotodromu Brno Petr Boháč. Na okruh už začínají přijíždět kamiony jednotlivých týmů. Přijíždějí rovnou z Německa ze závodu na Sachsenringu, který se jel o uplynulém víkendu.

Chystá se také zázemí pro návštěvníky. Na oblíbené tribuně C jsou první stánky, ve kterých se bude prodávat občerstvení. Právě to jsou společně s velkoplošnými obrazovkami položky, které se spolku složeného z města a kraje podařilo snížit.

Co stále roste, je výše zalistovacího poplatku. Letos spolek španělskému promotérovi zaplatí 104 milionů korun. Skoro 40 milionů pak dostane Automotodrom. „Máme s Automotodromem smlouvu o pronájmu dráhy, to je alfa omega, a technické zabezpečení, všechno ostatní si zabezpečujeme sami,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál (ANO).

Lístky jsou stále k dispozici, vyprodáno není

A rekordní jsou letos taky příjmy spolku. Jen od ministerstva školství dostane 70 milionů korun. Spolu s penězi od kraje a města má na účtu 100 milionů. Zbytek bude muset vydělat na vstupném. „Některých typů vstupenek už je málo, ale ty standardní na přírodní tribuny i na tribuny pevné jsou k dispozici stále. Že bychom měli vyprodáno, to by bylo krásné, ale to zatím nehrozí,“ řekl primátor města Brna.

Některé silniční stavby se musely popohnat, jiné pozastavit

A už teď se řeší i doprava desetitisíců fanoušků na závod. Část z nich totiž přijede po dálnici D1, která se stále rekonstruuje. Jihomoravský kraj proto jednal s Ředitelstvím silnic a dálnic a se železničáři, aby se fanoušci dostali na závody co nejplynuleji. „Některé akce jsme museli popohnat, jako například most v Ostrovačicích, některé jsme pozastavili, jako opravu mostu na ulici Jihlavské,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO). Sjezd na okruh od Prahy by tak měl být době konání Velké ceny v provozu. A zmizet by mělo i omezení pod nedalekým opravovaným mostem.