Stavba další části D48 začíná. Řidiči se po letech dočkají rychlejší a bezpečnější dálnice

Ve čtvrtek dopoledne začala stavba dalšího úseku dálnice D48 v úseku Rybí–Rychaltice. Práce zahájil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Současnou čtyřproudovou komunikaci I/48 bez středového pásu tak čeká velká rekonstrukce a rozšíření na úsek s dálničními parametry.

Video Klíčová D48 prochází rekonstrukcí
video

Klíčová D48 prochází rekonstrukcí

„Řidiči se musejí připravit na čtyři roky komplikací, po které bude výstavba trvat,“ uvedl redaktor České televize Tomáš Indrei. Úsek patří v Moravskoslezském kraji k nejnebezpečnějším. V jeho středu jsou lanová svodidla a cesta je navíc poměrně úzká.

Nová širší komunikace na úseku z Frýdku-Místku do Nového Jičína má výrazně snížit počet nehod, které se zde stávají. „Budovat se bude úsek o délce 11,5 kilometru. Silnice se rozšíří na dálnici a bude zde platit rychlost do 130 km/h,“ dodal Tomáš Indrei.

Silnice naváže na už hotovou část dálnice, která vede z Frýdku-Místku. Stavba měla začít už před lety, ale zpozdila se kvůli sporu o pozemky v Rychalticích. Spor ukončil Ústavní soud loni.

Po komunikaci denně projede na 30 tisíc aut. Rekonstrukce klíčové komunikace by měla skončit v roce 2021. Stát by měla čtyři miliardy korun.

Naváže na obchvat

Silnice se během několika let spojí s obchvatem Frýdku-Místku a stane se dálniční spojnicí Moravy s Polskem a Slovenskem. Obchvat už totiž dostal zelenou. Ministerstvo životního prostředí již v únoru vydalo souhlasné stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA). 

Video Obchvat dostal zelenou
video

Obchvat dostal zelenou

Obchvat Frýdku-Místku, na který město čeká dlouhá desetiletí, má být součástí trasy transevropské dopravní sítě Brno – Olomouc – Český Těšín – Krakov. Naváže na už hotové úseky dálnice D48 a rovněž na dálnici D56 vedoucí z Ostravy. Stavět by se mělo letos v srpnu. Hotovo by mohlo být rovněž za čtyři roky.  

Dálnice D48 - obchvat Frýdku-Místku
Zdroj: ŘSD