Rychlostní silnice zanikají. Z většiny budou dálnice, na dvou auta zpomalí

Více než tři roky připravovalo ministerstvo dopravy a posléze Ředitelství silnic a dálnic přeznačení rychlostních silnic. Jde o naplnění tzv. nového pojetí dálniční sítě, která s existencí rychlostních silnic v dosavadní podobě již nepočítá. Z většiny se od 1. ledna stanou dálnice, z několika dalších silnice pro motorová vozidla s omezením rychlosti na 110 km/h. Jak se tedy s Novým rokem změní dálniční síť?

Silnice pro motorová vozidla
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Rok 2015 byl pro české dálnice smutný. Za 365 dnů se neprodloužila ani o kilometr. Se začátkem roku však přibude zhruba 400 kilometrů – aniž by se přitom fakticky postavilo cokoli nového.

K dosavadním dálnicím D1, D2, D3, D5, D8 a D11 přibudou D4, D6, D7, D10, D35, D46, D48, D52, D55, D56 a D0. Do kategorie dálnic se vrátí také dosud neuskutečněné projekty příhraničních úseků dálnic D3 či D11, které před časem silničáři kvůli méně náročným parametrům přeznačili na rychlostní silnice.

Dálnicí D49 by potom měla být komunikace, která bude pokračovat od hulínské dálniční křižovatky na východ.

 • D4, Jíloviště (9. km) – Skalka (41. km): Úsek dlouhý zhruba 30 kilometrů začíná na vrchu Cukrák v katastru obce Jíloviště. Plynule navazuje na přivaděč z Prahy, který však nikdy nebyl označen jako rychlostní silnice a nebude z něj ani dálnice. Budoucí dálnice D4 vede od Prahy na jihovýchod k Příbrami, obsluhuje také Dobříš a Mníšek pod Brdy. Součástí je osm mimoúrovňových křižovatek. Celý úsek je na poměry českých dálnic velmi starý, otevřen byl v průběhu 80. let.
 • D4, Mirotice (77. km) – Nová Hospoda (84. km): Druhý již dokončený úsek dosavadní rychlostní silnice R4 má časem být jejím úplným koncem. Od úseku Praha–Příbram ho dělí více než 30 kilometrů, které by mohly být hotové v příštím desetiletí. Úsek budoucí D4 na Písecku je dlouhý šest kilometrů. Navazuje na něj ale silnice I/20 do Písku, která je v tomto úseku čtyřpruhová, nabízí tedy stejnou kapacitu jako dálnice.
Video Události
video

Jak se změní silniční síť od Nového roku?

 • D6, Praha (0. km) – Nové Strašecí (32. km): Dosavadní rychlostní silnice R6 je pouhým torzem plánované kapacitní spojnice Prahy a Karlových Varů. Zatím slouží především k obsluze Kladenska a samozřejmě autům mířícím do západních Čech, která ale za Novým Strašecím čeká 80 kilometrů staré silnice. Již existující středočeská část R6 resp. D6 je dlouhá 32 kilometrů, jsou na ní čtyři mimoúrovňové křižovatky. Její nejstarší části mezi Kamennými Žehrovicemi a Novým Strašecí jsou z poloviny 80. let, nejnovější je propojení od Pavlova na okraj Prahy zprovozněné v roce 2008.
 • D6, Lubenec (79. km) – Bošov (83. km): Nejnovější součást zanikající sítě rychlostních silnic otevřeli politici letos v listopadu. Úsek je dlouhý čtyři kilometry. Sám o sobě velký dopravní význam nemá – vede v téže stopě jako původní silnice – jeho vznik je ale předpokladem výstavby navazujících částí, zejména obchvatu Lubence. Součástí stavby je jedna mimoúrovňová křižovatka a ministerstvo dopravy upozornilo, že navzdory její izolovanosti a malé délce bude od Nového roku mezi Lubencem a Bošovem vyžadovat dálniční známky.
 • Nejnovější úsek R6 prochází Ústeckým krajem

  Zdroj: ČTK
  Autor: Slavomír Kubeš
 • D6, Karlovy Vary (129. km) – Cheb (169. km): Nejdelší ucelený úsek D6 spojuje všechna tři okresní města Karlovarského kraje (Karlovy Vary, Sokolov, Cheb). Měří 40 kilometrů, je na něm dvanáct mimoúrovňových křižovatek obsluhujících například Chodov, Sokolov či Kynšperk nad Ohří. V celé délce je úsek v provozu od roku 2012. Navazuje na něj krátký příhraniční úsek silnice, která v Německu pokračuje k dálnici A93.
 • D7, Praha (2. km) – Slaný (18. km): Úsek rychlostní silnice dlouhý 15 kilometrů patří vůbec k nejstarším stavbám tohoto typu v Česku. Jako rychlostní silnice resp. nově dálnice je komunikace v současnosti značena až od 2. kilometru, tj. sjezdu k Letišti Václava Havla. Především úsek z Ruzyně do Makotřas zprovozněný již v 60. letech bývá označován za nejnebezpečnější část sítě rychlostních silnic a dálnic. Další části ke Slanému jsou z 80. let, celkem je mezi Prahou a Slaným šest mimoúrovňových křižovatek. Dálnice D7 by v budoucnu měla pokračovat dále do Chomutova, zatím jsou některé části postavené v polovičním profilu. Kompletní dostavba D7 je potom otázkou příštího desetiletí.
 • D7, Panenský Týnec (37. km) – Toužetín (40. km): Ministerstvo dopravy uvedlo jako součást nové dálniční sítě také úsek dlouhý necelé tři kilometry, který je ale součástí sítě jenom částečně. Slouží jako obchvat obce Sulec a vzhledem k izolovanosti není zpoplatněn. V provozu je od roku 2009, jeho součástí není žádná mimoúrovňová křižovatka.
 • D7, Bítozeves (60. km) – Chomutov (78. km): Na další dokončenou část budoucí D7 najedou řidiči po více než 60 kilometrech od konce středočeského úseku. Komunikace zprovozněná v letech 2009 a 2013 funguje i jako obchvat Chomutova a slouží především k jeho spojení s průmyslovou zónou Triangle. Na 22kilometrový úsek se šesti mimoúrovňovými křižovatkami navazuje kapacitní čtyřpruhový úsek stoupající dále ke Křimovu. Ten není značen jako R7/D7, nově však spadne mezi silnice pro motorová vozidla.
 • D10, Praha (0. km) – Ohrazenice (71. km): Rychlostní silnice R10 zatím byla jedna z pouhých dvou plně dokončených rychlostních silnic v Česku. Od roku 2016 se zařadí do neméně vybrané – dosud rovněž dvoučlenné – skupiny zcela dokončených dálnic. Komunikace dlouhá 71 kilometrů je hotová již od 80. let, vede z Prahy na severovýchod, obsluhuje Starou i Mladou Boleslav či Mnichovo Hradiště. Dálnice končí na křižovatce s dosavadní rychlostní silnicí R35, která pokračuje z Turnova do Liberce. Ta však do rozšířené sítě dálnic nespadne.
 • D35, Sedlice (126. km) – Opatovice (129. km): Izolovaný úsek budoucí dálnice D35 je dlouhý tři kilometry a funguje zatím jako spojnice dálnice D11 a pardubicko-hradecké silnice I/37. Součástí je také třípodlažní opatovická křižovatka. Ve východních Čechách má dálnice pokračovat dále kolem Vysokého Mýta a Svitav do Mohelnice.
 • Křižovatka v Opatovicích nad Labem
  Zdroj: ČTK
  Autor: Josef Vostárek
 • D35, Mohelnice (235. km) – Lipník nad Bečvou (296. km): Zatímco severočeský úsek dosavadní R35 bude od Nového roku „pouhou“ silnicí I. třídy pro motorová vozidla, její moravská část se stane plnohodnotnou dálnicí. Od Mohelnice k Lipníku je dlouhá 61 kilometrů, ovšem s tím, že stále chybí krátká přeložka u Olomouce, což znamená, že je třeba zajíždět na okružní křižovatku na okraji města. Součástí je jedenáct mimoúrovňových křižovatek.
 • D46, Vyškov (0. km) – Olomouc (37. km): Po nedávné rekonstrukci se zvýšila bezpečnost rychlostní silnice R46, a tak nic nebrání jejímu zařazení do dálniční kategorie. Budoucí D46 je stejně jako D10 postavená v celé plánované délce 36 kilometrů, většinou vznikala již v 70. a 80. letech. U Vyškova navazuje na dálnici D1 a do jejího dokončení je součástí dálniční spojnice Brna a Ostravy (po D1, D46, D35 a znovu D1).
 • Rychlostní silnice R46
  Zdroj: Lidové noviny
  Autor: Tomáš Hájek
 • D48, Frýdek-Místek (46. km) – Český Těšín (70. km): Vymezení rychlostní silnice R48 se v minulosti několikrát měnilo. Čtyři pruhy totiž má v celé délce od Bělotína, kde se odděluje od D1, až na hranice s Polskem. Místy jsou uprostřed silnice ale pouze lanová svodidla nebo nejsou směry oddělené vůbec. Jako R48 tak dosud byl značen pouze úsek z Frýdku-Místku na západní okraj Českého Těšína, část obchvatu Příbora a úsek od Rychaltic k Frýdku-Místku s tím, že průtah městem byl považován za obvyklou komunikaci. V novém pojetí dálniční sítě figuruje jako D48 pouze úsek Frýdek-Místek – Český Těšín dlouhý 24 kilometrů. Další části nejsou uvedeny ani jako silnice pro motorová vozidla.
 • D52, Brno (9. km) – Pohořelice (26. km): Hlavní spojnice Brna a Vídně je stále torzem a politici dodnes nedokázali její dostavbu směrem na Mikulov prosadit. Přesto se již existujících 17 kilometrů stane součástí dálniční sítě. D52 začíná až v Rajhradu, kde je přitom značen devátý kilometr.
 • D55, Hulín (16. km) – Otrokovice (32. km): Rychlostní silnice R55 byla plánována jako spojnice Olomouce, Zlína, Uherského Hradiště a Břeclavi. Před jejím „povýšením“ na dálnici se však podařilo postavit pouze část z Hulína k Otrokovicím, kde na budoucí dálnici navazuje přivaděč ze Zlína. Hotových tedy je šestnáct kilometrů včetně čtyř mimoúrovňových křižovatek. Další dostavba je v nedohlednu, největší naději na realizaci má krátký úsek, který poslouží jako jihovýchodní část otrokovického obchvatu.
 • Jako Moravská křižovatka je známé mimoúrovňové křížení na místě, kde dálnice D1 uhýbá z původně projektovaného směru (Praha – Brno – Košice) na sever k Ostravě. Na témže místě začíná jediný stojící úsek dálnice D55 a v budoucnu zde také bude začínat dálnice D49 projektovaná v části původní trasy D1 dále na východ

  Zdroj: ČTK
  Autor: Josef Omelka
 • D56, Ostrava (39. km) – Frýdek-Místek (51. km): Rychlá spojnice Ostravy a Frýdku-Místku je na průtahu Ostravou vedena jako kapacitní místní komunikace. Dálnice začíná až v Hrabové. Její součástí je sedm mimoúrovňových křižovatek.
 • D0, Pražský okruh: U všech ostatních rychlostních silnic stačí změnit písmeno (popř. barvu podkladu na informační tabuli u silnice) – a jsou z nich dálnice. U Pražského okruhu to bylo jinak. Formálně totiž byl označován jako rychlostní silnice R1. Jelikož současně existuje i dálnice D1, bylo třeba najít volné číslo, kterým se stala nula. Zařazení mezi dálnice však nemění nic na tom, že je nastávající D0 hotová sotva z poloviny. Má Prahu obkroužit, zatím je hotový 34kilometrový úsek od začátku dálnice D7 k dálnici D1 a dále krátká, tříkilometrová část na východě města, která vede od dálnice D10 k běchovické mimoúrovňové křižovatce. Zatím na tuto část okruhu plynule navazuje Štěrboholská radiála a na ni – rovněž nedokončený – vnitřní okruh (Městský okruh). Stále ani nezačala stavba propojující oba dokončené úseky, tj. od D1 do Běchovic, a především chybí severní polovina okruhu, která má ke zbývajícím dálnicím připojit ještě ústeckou D8.
 • Lahovický most s mohutnou mimoúrovňovou křižovatkou na Zbraslavi – formálně též 0. kilometrem dálnice D4, která ale fakticky začíná až na 9. km – je nejvýraznější stavbou dálnice D0

  Zdroj: ČTK
  Autor: Jan Kouba
  /*json*/{"map":{"lat":49.93485515792145,"lng":15.563074597445858,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.768071942753394,"lng":14.175453186035156,"type":"1","description":"D4 Jíloviště – Skalka"},{"lat":49.3764355559959,"lng":14.051685333251953,"type":"1","description":"D4 Mirotice – Nová Hospoda"},{"lat":50.11331326855808,"lng":14.038896560668945,"type":1,"description":""},{"lat":50.12393495732166,"lng":12.587671279907227,"type":"1","description":"D6 Karlovy Vary – Cheb"},{"lat":50.13491189449835,"lng":13.253116607666016,"type":"1","description":"D6 Lubenec – Bošov"},{"lat":50.156225818771176,"lng":14.213647842407227,"type":"1","description":"D7 Praha – Slaný"},{"lat":50.40425068338706,"lng":13.507003784179688,"type":"1","description":"D7 Bítozeves – Chomutov"},{"lat":50.50769532992292,"lng":14.981145858764648,"type":"1","description":"D10 Praha – Ohrazenice"},{"lat":50.14159586324102,"lng":15.766668319702148,"type":"1","description":"D35 Sedlice – Ohrazenice"},{"lat":49.60525923022544,"lng":17.199783325195312,"type":"1","description":"D35 Mohelnice – Olomouc a Olomouc – Lipník nad Bečvou"},{"lat":49.37667305900853,"lng":17.097816467285156,"type":"1","description":"D46 Vyškov – Olomouc"},{"lat":49.72009556209518,"lng":18.566551208496094,"type":"1","description":"D48 Frýdek-Místek – Český Těšín"},{"lat":49.244108066252686,"lng":17.51744270324707,"type":"1","description":"D55 Hulín – Otrokovice"},{"lat":49.69667252330275,"lng":18.296141624450684,"type":"1","description":"D56 Ostrava – Frýdek-Místek"},{"lat":49.981695487970676,"lng":14.423675537109375,"type":"1","description":"D0 Pražský okruh (západní část)"},{"lat":50.08892400265269,"lng":14.594950675964355,"type":"1","description":"D0 Pražský okruh (východní část)"}],"polylines":[{"path":[{"lat":49.97529280089222,"lng":14.380073547363281},{"lat":49.96844760696572,"lng":14.375267028808594},{"lat":49.95784667600456,"lng":14.380073547363281},{"lat":49.94326658405931,"lng":14.369773864746094},{"lat":49.93464900039598,"lng":14.357070922851562},{"lat":49.92602987536322,"lng":14.336471557617188},{"lat":49.91011359474717,"lng":14.336814880371094},{"lat":49.89596137883285,"lng":14.317588806152344},{"lat":49.887998932871014,"lng":14.284286499023438},{"lat":49.87339770318919,"lng":14.268836975097656},{"lat":49.86189059382879,"lng":14.267120361328125},{"lat":49.85303710579436,"lng":14.253044128417969},{"lat":49.83908957253983,"lng":14.246864318847656},{"lat":49.79744443716549,"lng":14.19708251953125},{"lat":49.78037730586862,"lng":14.193649291992188},{"lat":49.75576345503211,"lng":14.157257080078125},{"lat":49.73024943547763,"lng":14.135627746582031},{"lat":49.71293663743371,"lng":14.098548889160156},{"lat":49.704721997518234,"lng":14.087562561035156}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.41331858818114,"lng":14.037609100341797},{"lat":49.39086527280011,"lng":14.047737121582031},{"lat":49.362029551331126,"lng":14.055633544921875},{"lat":49.35462229986024,"lng":14.054818153381348}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.075485333877126,"lng":14.28995132446289},{"lat":50.083582032198564,"lng":14.281539916992188},{"lat":50.08622555591017,"lng":14.262657165527344},{"lat":50.093714748035616,"lng":14.248237609863281},{"lat":50.097458905220556,"lng":14.211502075195312},{"lat":50.09459575251884,"lng":14.195022583007812},{"lat":50.1005421090992,"lng":14.171676635742188},{"lat":50.09988143925776,"lng":14.153480529785156},{"lat":50.10450593681428,"lng":14.113655090332031},{"lat":50.10538674287486,"lng":14.067649841308594},{"lat":50.112432608268826,"lng":14.04327392578125},{"lat":50.11617530264245,"lng":14.021987915039062},{"lat":50.126741331191035,"lng":14.008941650390625},{"lat":50.139725546329466,"lng":14.003791809082031},{"lat":50.152926219701094,"lng":13.982505798339844},{"lat":50.16018503709219,"lng":13.951950073242188},{"lat":50.16172464455786,"lng":13.893585205078125}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.22041266008594,"lng":12.808084487915039},{"lat":50.21953397103997,"lng":12.794866561889648},{"lat":50.21206446065373,"lng":12.767829895019531},{"lat":50.2087687166511,"lng":12.761993408203125},{"lat":50.20283580383257,"lng":12.75735855102539},{"lat":50.199319655621764,"lng":12.737274169921875},{"lat":50.19228658219332,"lng":12.719078063964844},{"lat":50.1894291001742,"lng":12.703285217285156},{"lat":50.18415329951985,"lng":12.690582275390625},{"lat":50.167002922278684,"lng":12.673072814941406},{"lat":50.15776555374638,"lng":12.670326232910156},{"lat":50.1513863288765,"lng":12.65625},{"lat":50.15050636899785,"lng":12.643547058105469},{"lat":50.142806029335844,"lng":12.622604370117188},{"lat":50.142365972480036,"lng":12.611618041992188},{"lat":50.13290377086724,"lng":12.596511840820312},{"lat":50.12211898066528,"lng":12.585868835449219},{"lat":50.11507454054758,"lng":12.57110595703125},{"lat":50.1135334310997,"lng":12.56011962890625},{"lat":50.1060473367909,"lng":12.549819946289062},{"lat":50.1001016635506,"lng":12.533683776855469},{"lat":50.10472613984792,"lng":12.495231628417969},{"lat":50.1005421090992,"lng":12.476692199707031},{"lat":50.087987824055475,"lng":12.452659606933594},{"lat":50.08644584297188,"lng":12.438240051269531},{"lat":50.08864865790474,"lng":12.41729736328125},{"lat":50.10164320525455,"lng":12.398757934570312},{"lat":50.09833984086175,"lng":12.371292114257812}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.13240860414289,"lng":13.28023910522461},{"lat":50.13306882530336,"lng":13.266420364379883},{"lat":50.13493940245609,"lng":13.253116607666016},{"lat":50.134609305919355,"lng":13.234491348266602},{"lat":50.13411415684426,"lng":13.22805404663086}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.11623034008291,"lng":14.283299446105957},{"lat":50.12949251838597,"lng":14.261455535888672},{"lat":50.144566216275784,"lng":14.227123260498047},{"lat":50.14973639082107,"lng":14.219398498535156},{"lat":50.16601328960497,"lng":14.204292297363281},{"lat":50.18129533082436,"lng":14.195537567138672},{"lat":50.19239648193318,"lng":14.176483154296875},{"lat":50.19844057810049,"lng":14.152278900146484},{"lat":50.20569248354868,"lng":14.137687683105469},{"lat":50.21063633286602,"lng":14.132022857666016},{"lat":50.21261372919115,"lng":14.125843048095703},{"lat":50.21294328727868,"lng":14.121036529541016}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.369171398244475,"lng":13.629312515258789},{"lat":50.385537663600836,"lng":13.547172546386719},{"lat":50.40436009452757,"lng":13.507003784179688},{"lat":50.41420606283159,"lng":13.477821350097656},{"lat":50.415299933019966,"lng":13.453102111816406},{"lat":50.425362353704806,"lng":13.427009582519531},{"lat":50.43585999187883,"lng":13.407096862792969},{"lat":50.43657068533492,"lng":13.398857116699219}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.11925730187881,"lng":14.588899612426758},{"lat":50.12547573197332,"lng":14.615850448608398},{"lat":50.12938247393472,"lng":14.627437591552734},{"lat":50.14038566653043,"lng":14.648895263671875},{"lat":50.171181145433756,"lng":14.674301147460938},{"lat":50.18569213491302,"lng":14.699020385742188},{"lat":50.20107776210186,"lng":14.690093994140625},{"lat":50.25203468702279,"lng":14.759445190429688},{"lat":50.260814861344784,"lng":14.780731201171875},{"lat":50.2682767372753,"lng":14.800643920898438},{"lat":50.28451324981209,"lng":14.8370361328125},{"lat":50.3046914631395,"lng":14.858322143554688},{"lat":50.327052957438326,"lng":14.876174926757812},{"lat":50.35290901596783,"lng":14.8699951171875},{"lat":50.384443106343504,"lng":14.895401000976562},{"lat":50.39232335474891,"lng":14.909133911132812},{"lat":50.40020229361593,"lng":14.916000366210938},{"lat":50.40676707571281,"lng":14.935226440429688},{"lat":50.42295631714494,"lng":14.945526123046875},{"lat":50.44176389056169,"lng":14.94140625},{"lat":50.459034031548036,"lng":14.9359130859375},{"lat":50.482524415421935,"lng":14.964065551757812},{"lat":50.51959360812023,"lng":14.989128112792969},{"lat":50.54379025338979,"lng":15.038738250732422},{"lat":50.57681894862254,"lng":15.062170028686523},{"lat":50.585041851612004,"lng":15.091052055358887},{"lat":50.59675036765668,"lng":15.118560791015625}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.15105634581958,"lng":15.738945007324219},{"lat":50.14698636755676,"lng":15.74666976928711},{"lat":50.14291604291725,"lng":15.757827758789062},{"lat":50.1406057045732,"lng":15.772933959960938},{"lat":50.14049568567834,"lng":15.78460693359375},{"lat":50.13939548281315,"lng":15.789413452148438}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.767295824128766,"lng":16.91791534423828},{"lat":49.74666869146797,"lng":16.9464111328125},{"lat":49.73113710487108,"lng":16.964950561523438},{"lat":49.724923078200234,"lng":16.991043090820312},{"lat":49.71560054664116,"lng":17.004776000976562},{"lat":49.703167720179884,"lng":17.037734985351562},{"lat":49.68317972471331,"lng":17.0562744140625},{"lat":49.664961282899974,"lng":17.100906372070312},{"lat":49.6369537909223,"lng":17.146224975585938},{"lat":49.61159979168594,"lng":17.193603515625},{"lat":49.60982006821737,"lng":17.197723388671875}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.60047545389975,"lng":17.199268341064453},{"lat":49.59179670824314,"lng":17.198753356933594},{"lat":49.58133565487736,"lng":17.20733642578125},{"lat":49.57376668603615,"lng":17.210769653320312},{"lat":49.555284566375086,"lng":17.227249145507812},{"lat":49.54927080239457,"lng":17.236862182617188},{"lat":49.54860256069193,"lng":17.251625061035156},{"lat":49.55506184757925,"lng":17.278060913085938},{"lat":49.55951603052614,"lng":17.31616973876953},{"lat":49.574657213889644,"lng":17.356338500976562},{"lat":49.579109609432095,"lng":17.38964080810547},{"lat":49.58623259740649,"lng":17.415733337402344},{"lat":49.58200344870884,"lng":17.460365295410156},{"lat":49.570649710591326,"lng":17.480621337890625},{"lat":49.55996142647716,"lng":17.51495361328125},{"lat":49.54837981142639,"lng":17.54791259765625},{"lat":49.546375022330736,"lng":17.563533782958984},{"lat":49.54771155753564,"lng":17.5726318359375},{"lat":49.54704329450377,"lng":17.585163116455078}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.273180892307764,"lng":17.021942138671875},{"lat":49.287067063161125,"lng":17.019195556640625},{"lat":49.32288427945948,"lng":17.041854858398438},{"lat":49.33272944976965,"lng":17.058334350585938},{"lat":49.35330844443953,"lng":17.07275390625},{"lat":49.36761919109142,"lng":17.096099853515625},{"lat":49.38639572642098,"lng":17.096786499023438},{"lat":49.413653634531116,"lng":17.111892700195312},{"lat":49.43375223052559,"lng":17.112579345703125},{"lat":49.43777096183295,"lng":17.107086181640625},{"lat":49.449378780418314,"lng":17.118759155273438},{"lat":49.464554089287574,"lng":17.120132446289062},{"lat":49.46767783430204,"lng":17.1331787109375},{"lat":49.48284747717519,"lng":17.129745483398438},{"lat":49.49132258420274,"lng":17.143478393554688},{"lat":49.50202588554,"lng":17.140045166015625},{"lat":49.526099755490556,"lng":17.156524658203125},{"lat":49.533230478523684,"lng":17.1771240234375},{"lat":49.54971629178461,"lng":17.17987060546875},{"lat":49.56975910961884,"lng":17.215576171875}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.6826243852735,"lng":18.37566375732422},{"lat":49.681902434518754,"lng":18.39137077331543},{"lat":49.676293067320955,"lng":18.41480255126953},{"lat":49.67407135687534,"lng":18.427505493164062},{"lat":49.66673899228791,"lng":18.4625244140625},{"lat":49.68962119866438,"lng":18.522605895996094},{"lat":49.69672804148466,"lng":18.531532287597656},{"lat":49.70960654544208,"lng":18.53565216064453},{"lat":49.71604451730306,"lng":18.560028076171875},{"lat":49.720040070613955,"lng":18.566551208496094},{"lat":49.720040070613955,"lng":18.578224182128906},{"lat":49.724923078200234,"lng":18.5888671875},{"lat":49.725588904821215,"lng":18.59813690185547},{"lat":49.72703149783927,"lng":18.602514266967773}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.33541415454439,"lng":17.476158142089844},{"lat":49.32926148938105,"lng":17.479591369628906},{"lat":49.31303714038109,"lng":17.491607666015625},{"lat":49.29781496184067,"lng":17.490921020507812},{"lat":49.287514939059285,"lng":17.499847412109375},{"lat":49.270044764204656,"lng":17.503280639648438},{"lat":49.26108329959868,"lng":17.511520385742188},{"lat":49.23643087933334,"lng":17.52044677734375},{"lat":49.23060214495155,"lng":17.527999877929688},{"lat":49.21939110725795,"lng":17.533493041992188},{"lat":49.21356036239863,"lng":17.545166015625},{"lat":49.206383116783364,"lng":17.552032470703125},{"lat":49.2017285646982,"lng":17.55263328552246}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":49.775832445556645,"lng":18.271808624267578},{"lat":49.75853590958298,"lng":18.274211883544922},{"lat":49.74700145677514,"lng":18.279705047607422},{"lat":49.73535331279718,"lng":18.282108306884766},{"lat":49.72470113396395,"lng":18.280906677246094},{"lat":49.7103835873284,"lng":18.284854888916016},{"lat":49.69461830598333,"lng":18.297901153564453},{"lat":49.67607090084366,"lng":18.327255249023438}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.09338436717825,"lng":14.296302795410156},{"lat":50.08435307500804,"lng":14.294757843017578},{"lat":50.075540418077054,"lng":14.290637969970703},{"lat":50.06881967859409,"lng":14.283943176269531},{"lat":50.063199976719304,"lng":14.277591705322266},{"lat":50.05273014900257,"lng":14.2767333984375},{"lat":50.04457312122665,"lng":14.271240234375},{"lat":50.03663522296293,"lng":14.272270202636719},{"lat":50.028254906412116,"lng":14.288406372070312},{"lat":50.024946484132975,"lng":14.295616149902344},{"lat":50.02340247574832,"lng":14.326515197753906},{"lat":50.01546107724932,"lng":14.340591430664062},{"lat":50.00376718498229,"lng":14.3426513671875},{"lat":49.99935365599503,"lng":14.348487854003906},{"lat":50.00045707622858,"lng":14.365310668945312},{"lat":49.99405688634993,"lng":14.375267028808594},{"lat":49.98059163719244,"lng":14.408226013183594},{"lat":49.982357786280396,"lng":14.432258605957031},{"lat":49.97904620355231,"lng":14.458351135253906},{"lat":49.9799293145682,"lng":14.479293823242188},{"lat":49.97463040532288,"lng":14.490280151367188},{"lat":49.96380998691662,"lng":14.498176574707031},{"lat":49.96027626220721,"lng":14.515342712402344},{"lat":49.963589136721424,"lng":14.546928405761719},{"lat":49.98059163719244,"lng":14.606666564941406}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"},{"path":[{"lat":50.11925730187881,"lng":14.588985443115234},{"lat":50.113423349955426,"lng":14.587783813476562},{"lat":50.105827139831206,"lng":14.589157104492188},{"lat":50.09767914064942,"lng":14.593791961669922},{"lat":50.08688641405796,"lng":14.595165252685547},{"lat":50.080718050319206,"lng":14.59310531616211}],"strokeColor":"#00ff00","strokeOpacity":null,"strokeWeight":"8"}],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

  Stejná značka, jiná pravidla

  Rychlostní silnice jako zvláštní kategorie komunikací od roku 2016 v Česku již nebudou. Přesto zůstane mezi silnicemi I. třídy zvláštní skupina, kde budou pravidla k řidičům velkorysejší. „Díky tomu, že jsme z rychlostních silnic udělali dálnice, uvolnila se nám značka silnice pro motorová vozidla,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Značku nově řidiči naleznou na většině směrově oddělených vícepruhových silnic.

  Oproti dosavadní úpravě však nebudou pro řidiče platit stejná pravidla jako na dálnicích, maximální povolená rychlost na silnicích pro motorová vozidla klesne na 110 km/h. Značka silnice pro motorová vozidla se podle nových pravidel může objevit i na komunikaci, která nemá oddělené jízdní pásy, na takové ale platí limit 90 km/h.

  Silnice I/37
  Zdroj: ČTK
  Autor: Josef Vostárek

  Silnicí pro motorová vozidla s rychlostí do 110 km/h bude například cesta mezi Hradcem Králové a Pardubicemi nebo čtyřpruhové úseky mezi Karlovými Vary a Teplicemi. Současně do kategorie silnic pro motorová vozidla spadne (resp. v ní zůstane) několik dosavadních rychlostních silnic. Konkrétně jde o severočeský úsek původní R35 od Turnova do Liberce a R63 z Teplic k provizornímu začátku severní větve D8.

   


  Dálnice v roce nula

  Velkým přeznačením dálniční sítě začíná rok, který by řidiče měl potěšit i skutečným otevřením nových dálničních úseků, zejména ŘSD slibuje dlouho odříkaný úsek D8 přes České středohoří. Bude také pokračovat modernizace D1, která má nabrat na obrátkách, pracovat by se během roku mělo až na osmi úsecích.

  Rok 2015 byl naopak mimořádně chudý co do nových dálnic. K dosavadní síti nepřibylo nic, k síti rychlostních silnic, které jsou nově přeznačené na dálnice, přibyly pouze čtyři kilometry R6/D6 mezi Lubencem a Bošovem. Může se to zdát paradoxní vzhledem k tomu, že celý rok 2015 poznamenaly rozsáhlé uzavírky, neboť se stát snažil na poslední chvíli využít peníze z evropských fondů. Částečně však šlo o části staveb, které budou pokračovat i napřesrok, většinou potom o opravy již existujících silnic.

  Silničáři v roce 2015 také dokončili některé přeložky silnic I. třídy, které slouží jako obchvaty. Částečnou úlevu přinesly obyvatelům Chrudimi nebo Žďáru nad Sázavou. Nelze ale zapomenout na patrně největší dopravní událost roku 2015 – otevření tunelového komplexu Blanka. Ten není součástí státní silniční sítě, spravuje jej Praha, která také stavbu financovala. Řidiči do nitra tří na sebe navazujících tunelových úseků poprvé vjeli 19. září.