V zoo drží noční hlídky. Čekají na narození slůněte

Dvacetiletá sloní samice Vishesh by měla každým dnem porodit. Podle mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárky Novákové proto ošetřovatelé již drží takzvané noční hlídky a mají slonici pod neustálým dohledem.

Video Čekání na porod
video

Čekání na porod

„Slonice je zatím v rámci možností a svého stavu v pořádku,“ poznamenala Šárka Nováková s tím, že se ošetřovatelé snaží se slonicí nacvičit také odběr krve z ušního boltce. Chtějí tak lépe testovat hladinu pohlavního hormonu progesteronu, jehož obsah v krvi před porodem výrazně poklesne.

„Je to jakási známka toho, že porod nastane během několika dnů,“ uvedla mluvčí zoo.

Sloní samici Vishesh můžete ve výběhu sledovat on-line:  

U Vishesh probíhá kvůli progesteronu také pravidelný odběr moči, ve které se rovněž jeho přítomnost zjišťuje.

Samice Vishesh je březí už potřetí. Své první mládě přivedla na svět v březnu 2011, šlo o první slůně narozené v Česku. Vishesh ale byla nezkušená a vůči samečkovi byla agresivní a nechtěla o něj pečovat.

„Byla trošku vyděšená, co se děje, protože nikdy předtím neviděla porod, nikdy předtím neviděla péči o slůně a u těch sociálně žijících druhů je nezbytné, aby se to samice učily pozorováním od těch starších,“ uvedla Nováková.

V zoo jsme natáčeli také v úterý:

Obě narozená zvířata uhynula 

Sameček nakonec v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. V únoru 2014 Vishesh porodila samičku, později pojmenovanou Sumitra. Mládě ale od narození i přes veškerou snahu ošetřovatelů nepilo mateřské mléko a pracovníci zoo od počátku upozorňovali na to, že není znám případ, kdy by se takové mládě dožilo dospělosti.

Přestože samička dobře prospívala a Vishesh o ni pečovala, náhle uhynula ve věku necelých dvou let počátkem loňského roku.

Právě získané zkušenosti by Vishesh měly pomoci v péči o třetí mládě, stejně jako to, že mohla pozorovat výchovu samice Rashmi, kterou v roce 2011 přivedla na svět slonice Johti. Podle Novákové zoo nechystá před porodem třetího mláděte žádná speciální opatření. Snahou je zajistit samici maximální klid, po narození mláděte tak lze očekávat, že se pavilon slonů na nějakou dobu uzavře veřejnosti.

Sloní skupinu v ostravské zoo nyní tvoří čtyři samice – Johti a její dcery Rashmi a Vishesh a nejstarší samice Suseela. V budoucnu by se skupina mohla rozrůst o samce, který by měl nahradit Calvina. Zoo ho musela nechat utratit předloni na podzim, když se mu vytvořil velký absces, který si odmítal nechat ošetřit a jeho šance na uzdravení byla nulová.

Zoo ale zatím na příchod nového samce nespěchá, protože jeho potenciální partnerkou by byla právě Vishesh, která je nyní březí.