Drogy šly do příbramské věznice v sušenkách, lepidle i časopisech. Policie stíhá 21 lidí

Policisté podnikli další razii kvůli pašování drog do věznice Bytíz v Příbrami. Jejím výsledkem je 21 obviněných, z toho osm vězňů, sdělila mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Už před dvěma měsíci kriminalisté ze stejného důvodu zadrželi 17 lidí.

Video Studio ČT24
video

Policie stíhá další lidi kvůli pašování drog do věznice Bytíz

Akci s krycím názvem Transit policisté spustili tuto středu a zasahovali při ní nejen v příbramské věznici, ale také v Karviné, Pardubicích, Praze a obcích na Příbramsku a Českobudějovicku. Na razii se podílela více než stovka příslušníků policie, pět desítek pracovníků vězeňské služby a čtyři zásahové jednotky.

„Bylo provedeno celkem pět domovních prohlídek, z toho dvě ve věznici. Podařilo se při nich najít obaly od léků, jehly a tablety, ty budou nyní podrobeny znaleckému zkoumání,“ uvedla policejní mluvčí.

Tresty hrozí i známým vězňů

Kromě vězňů policisté zadrželi i jejich známé, příbuzné či kamarády. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, šíření toxikomanie a maření výkonu úředního rozhodnutí jim hrozí dva roky až deset let vězení.

„Hlavní organizátoři z řad vězňů přes telefon úkolovali ostatní členy skupiny a koordinovali jejich činnost. Osoby na svobodě nelegálně obstarávaly návykové látky, které v balících zasílaly odsouzeným,“ dodala Schindlová.

Obvinění podle ní na zásilkách uváděli smyšlená jména a drogy se snažili uschovat například v kancelářském lepidle, sušenkách, zahuštěném mléku, umělém sladidle, zažehlené mezi stránky časopisu nebo v samolepkách. Během posledních pár měsíců se pokusili propašovat do věznice téměř 1000 tablet léků. Značnou část však zaměstnanci odhalili.

V některých případech tablety skrytě pronášeli do prostor věznice i odsouzení, kteří pracovali na venkovních pracovištích. Drogy následně distribuovali mezi ostatní vězně, z prodeje měli finanční prospěch nebo je vyměňovali za tabák, kávu a jídlo.