Únosce, který držel děti v garáži, požádal soud o doživotí

Ústecký krajský soud začal projednávat loňský únos dětí z Litoměřicka. Sedmatřicetiletý recidivista Zdeněk Hryščenko držel podle obžaloby tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku deset dní v upravené garáži v Ústí nad Labem. Hryščenko odmítl před soudem vypovídat, v přípravném řízení se k únosu přiznal. Tvrdí, že dětem nechtěl ublížit. V dopisech zaslaných soudu požádal o doživotí. 

Video Události
video

V Ústí nad Labem začal soud s únoscem dětí

Jednání soudu začalo s hodinovým zpožděním. Hryščenko byl z blíže neurčených důvodů ošetřen v nemocnici. Hlavní líčení pak pokračovalo v jeho nepřítomnosti. Hryščenkovi hrozí až dvanáct let vězení, státní zástupce navíc navrhuje zabezpečovací detenci. Rozsudek by mohl padnout ve čtvrtek 6. dubna.

Muž soud opakovaně dopisem požádal o doživotní trest. „Jsem nezaměstnaný, opakovaně trestaný, společensky vysoce nebezpečný kriminálník a nemajetný bezdomovec, který nemá žádnou šanci začlenit se do společnosti…Je mi nesmírně líto, co jsem způsobil. Můj život už pro nikoho nemá smysl. Přál bych si trest nejvyšší, tedy doživotí,“ napsal. 

Unesená dívka je stále v péči odborníků

Soud přišla sledovat i unesená dívka. V jednací síni nebyla jen při čtení obžaloby, kdy byl Hryščenko přítomný. Se slzami v očích pak sledovala výpověď svých rodičů i videozáznam ze svého vysvobození. I měsíce po únosu je v péči odborníků. Věří, že rozhodnutím soudu celá věc skončí. „Chci za tím udělat tlustou čáru a začít znovu žít normálně. Jde to ztěžka, ale věřím tomu, že to půjde,“ uvedla.

Garáže v ústeckém Střekově. V jedné z nich únosce děti držel
Zdroj: ČTK

Oběti únosu i jejich rodiče se také připojili k trestnímu řízení. Dívka žádá v rámci nemajetkové újmy milion korun, její rodiče po 100 000 korun. Chlapec pak 250 000 korun a jeho rodiče také po 100 000 korun.

Děti zmizely loni 28. srpna. Hryščenko je podle obžaloby svázal u soutoku Labe a Ohře u Litoměřic, mířil na ně zbraní a po několika hodinách je převezl do garáže v ústecké čtvrti Střekov. Hryščenkovým cílem byla dívka.

Garáž byla zařízená jako malá garsonka

„Líbila se mi, byl to impuls, že jsem vzal zrovna je,“ řekl v přípravném řízení. Garáž měla za standardní bránou ještě speciální dveře chráněné číselným kódem. Byla odhlučněná a zařízená jako malá garsonka. Dětem tam Hryščenko nosil jídlo a pití, občas je jednotlivě pustil ven, zároveň je ale zastrašoval, uvádí obžaloba.

Interiér garáže ve Střekově
Zdroj: Policie ČR

„V této době poškozeným v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou křičet či dělat jiné problémy,“ řekl státní zástupce Vladimír Jan. Dívce prý Hryščenko také pouštěl dětskou pornografii. „Nejhorší bylo, že jsme nevěděli, co s námi chce dělat, co s námi bude. Jestli nás někam dá, nebo zabije,“ řekla dívka.

Hryščenko ale odmítl, že by dětem chtěl ublížit. „Byly to jen výhrůžky. Od první chvíle jsem jim říkal, že jim neublížím. Chtěl jsem je v pátek odvézt domů, když jsem viděl, jak u mě trpí,“ doplnil.

Klíčovým okamžikem v pátrání po dětech byl dopis, který dětem únosce dovolil napsat. Chlapec do mnohokrát přeškrtaného textu dal šifru. Díky tomu jeho rodiče obě děti 7. září našli. Následně je vysvobodila policie.

Kromě únosu dětí si Hryščenko podle žalobce loni v létě natáčel malou dívku v Ústí nad Labem. Byl už před lety odsouzen za pokus o únos a braní malých dětí jako rukojmí.