Přerovský exekutor Vrána, který čelí kárné žalobě, rezignoval

Šéf přerovského exekutorského úřadu Tomáš Vrána, který patří k nejvýkonnějším a nejobávanějším v Česku, rezignoval na svoji funkci. K odstoupení se rozhodl tři měsíce poté, co na něho podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán kárnou žalobu a žádal jeho odvolání kvůli opakovaným stížnostem na postup jeho úřadu.

Vrána předal v úterý rezignaci ministru spravedlnosti. „Rozhodl jsem se po zralé úvaze. Jsem unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě,“ řekl. Zároveň hájil své pracovní postupy. „Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není takovým snahám příznivě nakloněna,“ prohlásil Vrána.

Bývalý soudce byl jmenován soudním exekutorem v roce 2001. Od té doby řídil Exekutorský úřad Přerov. S téměř dvěma sty zaměstnanci patří mezi tři největší instituce, které provádějí exekuce. Jeho exekutoři zabavují majetek v domácnostech a organizují dražby na Moravě, ve Slezsku i v Čechách.

Funkci předá do konce března 2015

Vrána chce z funkce odejít až na jaře příštího roku. „Předání úřadu je vzhledem ke stovkám tisíc rozpracovaných exekučních kauz mimořádně náročné a vyžaduje několikaměsíční důkladnou přípravu. Svůj mandát budu vykonávat s maximálním nasazením do konce března 2015,“ oznámil. Přerovský úřad převezme nástupce vzešlý z výběrového řízení Exekutorské komory České republiky.

Robert Pelikán
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Když nebyl dlužník doma, nastoupil zámečník

Ministr spravedlnosti podal na Vránu kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu poté, co posoudil jako oprávněné množící se stížnosti na praktiky jeho úřadu při zabavování majetku.

Podle mluvčí ministerstva exekutor například vstoupil do rodinného domu určeného k dražbě v nepřítomnosti jeho majitele. „V nemovitosti byla přítomna pouze matka majitele draženého majetku, stará paní, která odmítala otevřít, protože se bála. Vykonavatelé Vránova úřadu si zavolali zámečníka, dům otevřeli a provedli prohlídku s potenciálními dražiteli,“ popsala v červnu deníku Právo mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.