Ukradla vzácné knihy, aby manželovi koupila vysněný samopal

Křtiny - Pravděpodobně největší krádež knih v Česku rozkryla po měsících vyšetřování blanenská policie. Desítky historických svazků ukradla z farní knihovny ve Křtinách na Blanensku šestatřicetilatá žena. Ta je pak dále prodávala a za získané peníze koupila manželovi vytoužený samopal. Policie ji už obvinila a za krádež vzácných svazků jí hrozí až osm let vězení.

„Při vyšetřování jsme zajistili například kroniku z roku 1570, která má hodnotu okolo 30 až 40 tisíc a žena ji prodávala za tisícovku,“ popsal jeden z nalezených svazků kriminalista Leopold Šindelář. Knihy hledali postupně a nalézali je při domovních prohlídkách. „Podařilo se nám zajistit celkem 113 knih,“ pokračoval. Většinu knih ale nenalezli. Byly totiž prodány přes aukční webové stránky. „Kupující nám tvrdili, že je prodali dál, a tak jsme je nedokázali dohledat,“ dodal Šindelář.

Celkem 273 svazků s církevní tématikou ukradla tamní uklízečka z fary ve Křtinách. Matka dvou malých dětí tím způsobila škodu ve výši téměř tří milionů korun. Za peníze, které získala prodejem některých kradených knih, koupila svému manželovi funkční sovětský samopal PPŠ-1941 „Špagin“. Zaplatila také některé své dluhy. Za krádež jí hrozí až osmileté vězení.

Uklízečka odcizila i pět set let staré knihy

„Opatřila si klíček od knihovny, protože jako uklízečka měla přístup na faru. Knihy pak kradla, schovávala v seně a večer je odvážela,“ popsal průběh krádeže kriminalista. Podle tamního faráře visely klíčky od knihovny v kuchyni, aby byly stále na očích. „Jednoho dne zmizely a pak s nimi přišla, že je našla na chodbě,“ vzpomněl si křtinský kněz Jan Peňáz.

Původně byla podezřelá z krádeže pouze třiceti knih, později se ale zjistilo, že jich z rozsáhlé knihovny zmizelo mnohem více. „Na první pohled se zdálo, že nic nechybí. Dával jsem totiž vzácné svazky do druhé řady a před ně dal obyčejné černé knihy. Proto jsem si nevšiml, že zmizely,“ vysvětlil farář. Některé z výtisků byly až pět set let staré a pocházely ze sbírky premonstrátských mnichů.

Kromě uklízečky stíhá policie i o dva roky mladšího muže. Tomu za podílnictví hrozí až šest let vězení. Od ženy knihy kupoval a dál je prodával. Tvrdí, že nevěděl o jejich krádeži. „Podle našeho zjištění musel pachatel vědět, že jsou knihy ukradené. Vyškrabával z nich totiž údaje, že pochází z farnosti Křtiny,“ řekl Šindelář. Objevené vzácné svazky se do Křtin ale už nevrátí, poputují nyní z policejního skladu do bezpečí brněnské diecézní knihovny.