Hluboká zbourá historický dům v centru města

Hluboká nad Vltavou – Po mnoha letech dohadování se Hluboká nad Vltavou zbavuje starého obchodního domu ve svém historickém centru. Patrový komplex z betonu a keramických dlaždic vybudovaný za socialismu do základu zmizí a ustoupí bytovému domu. Ten se na jihu Čech rozhodli postavit Rakušané.

Bagry začínají likvidovat střechu a kanceláře, v obřích kleštích končí zdi skladů i nákladní rampy. Starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS) informoval, že v jižních Čechách jde o první bourání historického domu v centru města. Nákupní středisko spotřebního družstva v Hluboké stojí od 70. let. V přízemí byla prodejna potravin, v patře drogerie. Obchodníci se tady postupně střídali. Nakonec ale dům opustili.

Betonovou stavbu, která má dvě patra i pod zemí, architekti detailně prozkoumali. Úpravy nedoporučili, naopak navrhli stržení komplexu, jak potvrdila architektka Dagmar Polcarová. Obchodní dům stojí před okny radnice a právě zastupitelé už 15 let usilují o jeho demolici. Uspěli až nyní. Likvidaci zaplatí rakouský investor. Ani památkový ústav se demolici nebrání, jak potvrdil jeho ředitel Petr Pavelec.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Místo nákupního střediska stavební firma za zhruba 100 milionů korun vybuduje dům se 40 byty a obchody. Práce zasáhnou do celé turistické sezony. Ředitel stavební firmy Jiří Kozel však ujistil, že bude snaha o minimalizaci podobných negativních vlivů. Vlastníci by se do nového domu měli nastěhovat v červnu příštího roku.

Návrh podoby nového domu
Návrh podoby nového domu