Kamera na měření rychlosti stojí Náchod peníze. Zbytečně

Náchod - Již čtvrtý měsíc za sebou nevyužívá Náchod služeb kamery, která měří rychlost na okraji města. Přesto platí jejímu majiteli, firmě Czech radar, nájem sedmdesát tisíc korun měsíčně. Platit přitom musí až do června. Smlouva je podle radnice nevýhodná, a proto ji loni vypověděla. Denně se ozývají desítky řidičů, kteří by chtěli pokutu vrátit. Radnice nyní čeká na právní rozbor. Pokud bude opravdu muset pokuty vracet, sáhne do městského rozpočtu.

Kameru na měření rychlosti Náchod od začátku roku nechce. Přesto musí měsíčně až do června platit nájem 70 tisíc korun. Takovou podobu má teď smlouva města s firmou Czech Radar. „Ta smlouva je pro město naprosto nevýhodná. Někdo za to ponese odpovědnost,“ prohlásil starosta Náchoda Jan Birke.

Kamera pro radnici od léta 2009 měřila rychlost ve směru od Červeného Kostelce. Do prosince, kdy radnice smlouvu s majitelem, firmou Czech radar, vypověděla. „Na pokutách byla vybrána částka milion 365 tisíc korun. Z toho 997 tisíc jsme převáděli společnosti Czech radar,“ podotkla Nina Adlofová, mluvčí MÚ Náchod.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Smlouvu s firmou Czech radar uzavřela radnice v době, kdy město řídila ODS s lidovci, Stranou zelených a Strana pro otevřenou společnost. Radnice snímky využívala rok a půl. Když ale krajský úřad pokutu po odvolání zrušil a vrátil případ k novému projednání, pokutu už radnice znovu raději nevymáhala. Tušila střet se zákonem. „Podle zákona může měřit rychlost pouze státní policie nebo policie obecní, ne soukromé subjekty,“ řekl Pavel Hlaváč z Policie ČR v Náchodě.