Přes vilovou čtvrť v H. Králové má vést plynovod do Polska

Hradec Králové - Obyvatelům královéhradecké čtvrti Malšovice se nelíbí návrh nového územního plánu města. Zaskočilo je, že přes jejich čtvrť, která je dlouhé roky určena k bydlení, by měl vést plynovod. Pro tuto část města je stavba dost devastující, přiznal hlavní architekt města. Lidé z Malšovic proto chtějí své připomínky vznést na veřejném projednávání urbanistické koncepce. Autoři plánu budou muset vzít názor rezidentů v úvahu.

Místní lidé tvrdí, že s nimi zakreslení tranzitního plynovodu z Vysočiny do Polska předem nikdo nekonzultoval. Pokud by byla stavba realizována, rozvoj této obytné části by byl zablokován. Po schválení územního plánu by už totiž v tomto území jiné stavby nikdo nepovolil.

„No, je to pro mě docela šok, protože tato lokalita měla vždyky potenciál, aby zde byly rodinné domky,“ podotkl Róbert Nemeček. „Přímo v zadání územního plánu se píše, že technickou a dopravní infrastrukturu musí plánovat v nekonfliktní zóně a hlavně na státních, městkých nebo krajských pozemcích a ne na soukromých,“ upozorňuje Roman Dunda, majitel jednoho z místních domů.

Obyvatelé Malšovice se především obávají, že plynovod rezidenční čtvrť znehodnotí. Přesto s tím prý magistrát ani dvojice autorů územního plánu, Kotas a Vymetálek, nemohou nic dělat. „Protože ten koridor vyplývá z územního rozvoje ČR, museli jsme respektovat trasování, říká hlavní magistrátní architekt Petr Brůna. “Je to možné posunout, ale ne mimo město," dodal.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera