Zámek v Doksech možná opět ožije

Doksy (Českolipsko) - Zámek v Doksech u Máchova jezera má šanci opět ožít. Památka ze 16. století je teď prázdná a pro veřejnost nepřístupná. Nové využití a peníze na obnovu se pokusí najít město, které se na tom dohodlo s Libereckým krajem. Část objektu chce využít pro informační centrum a pro turisty se připravuje také prohlídkový okruh.

Zámek vlastnil i Albrecht z Valdštejna. Naposledy jej využívalo učiliště, které však vysoké provozní náklady donutily odejít. Nevyšel ani plán památku prodat hluboko pod odhadní cenou, za 45 milionů korun. Objekt chtěl koupit pouze jediný zájemce, investor z východní Evropy, který nakonec svou nabídku stáhl.

I když je budova odpojená od proudu, stojí její ostraha a údržba přes půl milionu korun. Získat ji chtělo bezplatně město. Nakonec Doksy dostanou zámek od Libereckého kraje na dva roky do zápůjčky.

Video Zámek v Doksech možná opět ožije
video

Zámek v Doksech možná opět ožije

„Jednak to pomůže městu Doksy spravovat, řídit, žádat o dotace do tohoto areálu, a na druhou stranu Libereckému kraji se zlevní provoz, řekněme zakonzervování současného stavu,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter (SLK). „Chtěli bychom ze zámku vybudovat takové kulturní centrum. Soustředit tam městské kulturní centrum, informační centrum, knihovnu,“ doplnila starostka Doks Eva Burešová (SLK). Plány jdou ještě dál. Je totiž i možnost na zámek vrátit původní mobiliář a obnovit část prohlídkové trasy.

  • Zámek Doksy
    Zámek Doksy zdroj: ČT24
  • Zámek v Doksech
    Zámek v Doksech zdroj: ČT24

Město však bude muset najít peníze na obnovu z evropských nebo norských fondů. Nejdříve má přijít na řadu park, pak i budova, kde jsou měsíce bez využití znát. Uvnitř je plíseň a z fasády padá omítka.

Pokud radnice šanci využije, měla by se smlouva prodloužit nebo zámek dokonce na město převést. Jestli dohodu potvrdí zastupitelé, mohl by se už v létě zčásti otevřít zámecký park.