Chebsko se znovu otřáslo, lidé hlásí popraskané zdi a spadlý komín

Cheb - Chebsko po týdnu zasáhlo další zemětřesení. Otřesy ale byly tentokrát silnější než minulou sobotu. První údaje Evropského a středomořského seismologického centra uvádějí až 4,5 stupněpodle seismologů tak byl dnešní otřes jedním ze dvou nejsilnějších v této oblasti za posledních 100 let. Hasiči zaznamenali první prasklé zdi a spadlý komín. Zemětřesení pocítili krátce před polednem také v Křivoklátu na Rakovnicku. „Za otřesem následovalo během dvou hodin několik slabších otřesů s magnitudem kolem hodnoty 3,0,“ uvádí webová stránka Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Video Chebsko zasáhlo jedno z nejsilnějších zemětřesení
video

Chebsko zasáhlo jedno z nejsilnějších zemětřesení

„Bylo silnější než před týdnem a trvalo déle. Už to bylo natolik silné, že lidé vybíhali z domů. A opět bylo cítit, že vlna jde od jihu směrem na sever,“ řekl místní Rudolf Kovařík z Šindelové severně od epicentra otřesů. Ve Stříbrné hasiči zaznamenali popraskané zdi a spadlý komín. Otřesy byly cítit i v Sokolově nebo Jindřichovicích. Krátce po zemětřesení byly chvílemi nedostupné internetové stránky Geofyzikálního ústavu Akademie věd, kde lze sledovat živé záznamy ze seismografů, což naznačuje, že zemětřesení zaznamenalo mnoho lidí. První data ukazují, že epicentrum zemětřesení bylo u Nového Kostelce, hypocentrum vzniklo v hloubce asi deseti kilometrů.

Podle Josefa Horálka z Geologického ústavu Akademie věd ČR mohou otřesy z minulého týdne a dneška být začátkem silnějšího zemětřesného roje. Současné otřesy jsou srovnatelné s nejsilnějšími otřesy v roce 2008.


Zemětřesení na Chebsku jsou častá a zem se zde chvěje, byť neznatelně, téměř pořád. Díky pozvolnému uvolňování energie ale jen málokdy otřesy dosáhnou čtyř stupňů. V posledních dekádách byly v Česku silnější otřesy, při nichž praskaly zdi a padaly komíny, zaznamenány na Chebsku a Sokolovsku na přelomu let 1985 a 1986. Zemětřesný roj tehdy trval asi tři měsíce, nejsilnější otřesy přesáhly čtyři stupně Richterovy škály. Území s nejvýraznější seizmickou aktivitou jsou Kraslice a jejich okolí v západních Čechách. Ve 20. století zde byly zaznamenány významnější zemětřesné roje kromě 80. let ještě v roce 1908 a na přelomu let 1936 až 1937.