Pražští zastupitelé ve čtvrtek na jednání ustavujícího zasedání zvolili nové vedení hlavního města včetně primátora. Tím se stal po téměř pěti měsících od voleb lídr pražské SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda (ODS). Koalici na magistrátu uzavřeli zástupci SPOLU, Pirátů a STAN, kopíruje tedy vládní složení a má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. V opozici budou ANO, Praha sobě a SPD. Volby v Praze vyhrála SPOLU před druhým ANO a třetími Piráty.
Svoboda se stal pražským primátorem. Zastupitelé zvolili i náměstky a radní
Svoboda ve funkci nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti), hlasovalo pro něj padesát z pětašedesáti zastupitelů. Podpořil jej kromě koaličních stran i celý zastupitelský klub ANO. Při hlasování Svobodu naopak nepodpořily opoziční Praha sobě a SPD. Jeden zastupitel nehlasoval.
Jednání zastupitelé zahájili minutou ticha za oběti ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii, které si vyžádalo desetitisíce životů. Po volbě primátora bude následovat volba pěti jeho náměstků a pěti radních.
„Děkuji všem za projevy přízně. Skutečnost, že naše město má primátora, je po těch měsících dobrá zpráva. Volba primátora je začátek nového díla a tvrdé práce a změn. Slibuji, že já i koalice se okamžitě dáme do práce,“ řekl Svoboda.
Ve svém projevu po zvolení rovněž sdělil, že si troufá říct, že ví, co Pražané potřebují. Nikdo podle něho ale nedokáže řídit více než milionové město sám a věří, že nové vedení města to společně zvládne. Zdůraznil také nutnost prohloubit spolupráci s vládou. „Praha není jen největší, ale i hlavní město. Je to vizitka našeho státu, svébytný organismus, který musí být navázán na vládu a spolupracovat s ní, protože celou řadu věcí nedělá Praha pro sebe, ale pro celý stát,“ řekl.
Pro Svobodu hlasovali i zastupitelé ANO
Opozice kritizovala v diskusi předcházející volbě jak novou koalici, tak samotného Svobodu. Tomu například vyčetli, že podle nich nebude mít kvůli svým dalším závazkům, zejména poslaneckému mandátu, čas na řízení města.
Končící náměstek primátora a nyní již opoziční zastupitel Pavel Vyhnánek (Praha sobě) představil virtuální kalendář, v němž označil všechny Svobodovy povinnosti. Na řízení města mu tak zbývá šest dní v měsíci, uvedl Vyhnánek.
Zastupitelé opozičního ANO kritizovali pouze samotnou koalici, Svobodu do funkce primátora naopak podpořili a všichni členové zastupitelského klubu ANO hlasovali pro jeho zvolení. Naopak SPD Svobodu nepodpořila žádným ze svých tří hlasů.
Hlasování se neúčastnila senátorka a zastupitelka Hana Kordová Marvanová (za SPOLU), přestože byla při volbě přítomna v jednacím sále. Novinářům řekla, že původně chtěla hlasovat pro Svobodu, změnila ale názor, protože není součástí koalice. „Dozvěděla jsem se ale před necelými čtrnácti dny z médií, že výslovně pod koaliční smlouvou nemám být, protože si to SPOLU nepřeje,“ řekla Marvanová. Uvedla, že proto nehlasovala. „Totéž udělám i při volbě rady, protože já nejsem součástí koalice,“ dodala.
Členkou zastupitelského klubu SPOLU Kordová Marvanová zůstává. „Pro mě je důležitý závazek voličům a já to měnit nebudu,“ řekla.
Svoboda je primátorem podruhé
Do politiky vstoupil gynekolog Svoboda neúspěšnou kandidaturou do Senátu v roce 1998 za Unii svobody v Liberci. Poté se začal věnovat pražské politice. Primátorský řetěz si tak Svoboda nasadil ve čtvrtek už podruhé, post zastával již mezi lety 2010 a 2013. Od roku 2013 je také poslancem v dolní komoře parlamentu.
Kvůli dřívějšímu působení ve funkci se spolu s dalším bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) a někdejšími radními musel hájit u soudu. Obžaloba je vinila z toho, že v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard, kterou magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění.
Městský soud nejprve opakovaně vynesl podmíněné tresty, zrušené v odvolacím řízení, a v březnu 2020 je soud nakonec zprostil obžaloby, verdikt je pravomocný. Svobody se ale tehdejší odvolací proces netýkal. Na začátku minulého volebního období ho totiž poslanci k trestnímu stíhání nevydali. V nové sněmovně po volbách v roce 2021 Svoboda o vydání sněmovnu požádal a ta ho loni v březnu vydala. Loni v červnu ho soud pravomocně zprostil viny.
Od roku 1784, kdy zanikla původní středověká samospráva, je Svoboda teprve čtvrtým z řady purkmistrů, starostů a primátorů Prahy, který se do funkce po pauze vrátil. Politik, který nedávno oslavil 79. narozeniny, je také nejstarším polistopadovým pražským primátorem.
Komentátor Seznam zpráv Jindřich Šídlo poznamenal v Událostech, komentářích, že Svoboda nebyl „přirozená první volba stát se lídrem“. Uvedl, že se SPOLU snažila najít jiného lídra, hlavně proto, že pražskou ODS před loňským zářím vedl do komunálních voleb již třikrát a ani jednou nevyhrál. „Tak trochu mu to zbylo,“ míní Šídlo.
Šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka nepovažuje Bohuslava Svobodu za vhodného kandidáta na pražského primátora bez ohledu na jeho věk. „Nebyl by vhodným člověkem pro tu roli, ani kdyby mu bylo 40 let. Ve skutečnosti i v důsledku mimořádné a zcela nepřijatelné kumulace funkcí bude jen symbolem. Člověkem, který vypadá víceméně elegantně na fotografiích s motýlkem. Ale ve skutečnosti je to symbol, za kterým se vrací k moci struktury staré, otřesné, kořistnické ODS,“ prohlásil.
Náměstci a radní
Kromě Svobody byla do rady za ODS jako náměstkyně zvolena starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která bude mít na starosti sociální oblast a zdravotnictví. Prohloubit a zlepšit chce v sociální oblasti spolupráci s radnicemi. O finance se za ODS bude starat v pozici radního Zdeněk Kovářík.
Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil. Změnu směřování pražské kultury či personální otřesy nechystá. Zaměří se na opravu divadel, vybudování tanečního domu na Žižkově či umístění Muchovy Slovanské epopeje. Zcela novou kompetencí je ochrana zvířat. „Může to někdo zlehčovat, ale v moderní Evropě se řeší téma péče o zvířata,“ řekl. Za TOP 09 v radě bude také dosavadní místostarosta Prahy 4 Michal Hroza, který má jako radní na starost infrastrukturu.
Bývalý primátor Hřib se bude z pozice prvního náměstka věnovat dopravě. Dosud řešil zejména IT. Rozvíjet chce MHD - pokračovat ve stavbě metra D či rozšiřování tramvajových tratí, zaměří se na stavbu parkovišť P+R a zlepšování veřejného prostoru.
Náměstkyní za Piráty bude také bývalá místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. Bude řešit životní prostředí a plnění klimatického plánu města. V pozici radních doplní radu dosavadní radní Adam Zábranský (Piráti), který bude řešit majetek a investice do něj, transparentnost a legislativu, a nynější předseda zastupitelů Pirátů Daniel Mazur. Bude řešit vědu, výzkum a inovace a smart city.
Za STAN bude v radě dosavadní náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN), který chce pokračovat ve své dosavadní práci, a o školství se jako radní postará nynější starosta Kolovrat Antonín Klecanda (STAN).
Volbě rady předcházela skoro šestihodinová diskuse plná hádek a osobních výpadů. Zastupitelé se mimo jiné přeli o to, kdo je víc zapleten do kauzy Dozimetr, přeli se o vyjádření v předvolebních jednáních nebo kdo byl či je lepší a konstruktivnější opozicí.
V některých chvílích spory ani nesouvisely s fungováním městské rady. Třeba opoziční zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) se přela s novým radním Kováříkem o to, zda chtěl nechat v Podolí ještě jako místostarosta Prahy 4 zbourat stánek s kebabem. Nechybělo předávání svatých obrázků, pouštění hudebních videoklipů a citace z médií.
Pražská koalice kopíruje složení vlády
V jedenáctičlenné městské radě bude mít pět zástupců SPOLU, přičemž ODS bude mít tři včetně primátora a TOP 09 dva. KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě místa předsedů dvou magistrátních výborů. Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva.
Nová koalice se chce zaměřit na několik oblastí. V případě dopravy chce prohloubit a nastavit užší spolupráci se státem. Druhou oblastí je energetická soběstačnost a bezpečnost a třetí bydlení. Zabývat se bude také územním rozvojem a školstvím.
Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice SPOLU, získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají třináct zastupitelů a Praha Sobě jedenáct mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.