OKD se chystá na propouštění. V první vlně opustí firmu 700 zaměstnanců

Hned na začátku ledna se ve dvou dolech na Karvinsku přestane těžit černé uhlí. O práci přijde postupně přes dva tisíce lidí, propouštění začne v příštím týdnu. Bude to tak jedna z klíčových událostí, která čeká Moravskoslezský kraj v nadcházejícím roce. Zaměstnanci, kteří budou odcházet nebo se přesunou na útlumové práce, přejdou pod státní podnik Diamo.

V první vlně opustí OKD přes 700 lidí. Dvě stovky z nich budou dále pracovat na utlumovaných dolech. „K 1. lednu budeme převádět doly, které už jsou dnes ve fázi útlumu. Jsou to doly Frenštát, Paskov a Lazy,“ vyjmenovala předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Dalších 1700 lidí ukončí pracovní poměr na šachtě o dva měsíce později. „Na dole Darkov a také na dole ČSA těžba probíhá bez omezení, to začne až na konci února, kdy také plánujeme vyvézt poslední vozík z dolu,“ uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Jednotlivé části firmy budou postupně přecházet pod státní podnik Diamo a stejně tak zaměstnanci, kterých se bude týkat propouštění. „Smlouvu se státním podnikem Diamo jsme uzavřeli už minulý týden před Vánoci. Na začátku roku 2021 bychom měli podepisovat převzetí a dělat zápis, včetně protokolu důlnětechnického, který bude obsahovat všechny podrobnosti tak, aby to předání proběhlo v pořádku,“ popsala Staňková.

Firma OKD chce příští rok vytěžit podobné množství uhlí jako v letošním roce, plán ale zatím nemá schválený svým akcionářem, tedy státem. „Cena uhlí se zvedá jen maličko, stále nás ovlivňuje situace, která je mezi Austrálií a Čínou a ceny uhlí nám úplně nenahrávají,“ uvedla Staňková. Situace se podle ní ale drobně mění. „Výhled na rok 2021 už by měl být pozitivnější,“ dodala.