Praktiky Facebooku budí obavy. Americká komise pro obchod spustila vyšetřování

Americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje sociální síť Facebook kvůli jejímu postupu při ochraně soukromí. K tomuto kroku přistoupila po zveřejnění informací, že se údaje o více než 50 milionech uživatelů Facebooku dostaly do rukou politické konzultační firmy Cambridge Analytica. Facebook také začal vyšetřovat německý kartelový úřad, oznámil jeho prezident Andreas Mundt.

Zdroj: ČTK/PA Autor: Davor Puklavec/PIXSELL

„FTC bere velmi vážně nedávné zprávy z tisku, které vyvolávají značné obavy ohledně praktik Facebooku v oblasti ochrany soukromí. Nyní FTC potvrzuje, že provádí otevřené neveřejné vyšetřování těchto praktik,“ uvedl úřadující ředitel úřadu pro ochranu spotřebitelů v rámci FTC Tom Pahl. Federální komise přitom zřídka potvrzuje vyšetřování před oficiálním podáním stížnosti. Výjimkou jsou případy významného veřejného zájmu.

Média již minulý týden informovala, že FTC zkoumá, zda Facebook neporušil soudní smír z roku 2011 týkající se jeho praktik při ochraně osobních údajů. Pokud komise zjistí, že podmínky dohody nedodržel, může mu udělit pokutu v řádu tisíců dolarů za každý den, kdy firma dohodu porušovala. Celková částka by mohla dosáhnout miliard dolarů.

Facebook v aktuálním prohlášení uvedl, že společnost je pevně odhodlaná chránit informace o lidech a vítá příležitost odpovědět na otázky komisařů. Firemní akcie souběžně s oznámeným vyšetřováním začaly opět prudce klesat; už minulý týden přitom oslabily o 13 procent. Šlo o nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co Facebook vstoupil na burzu.

Pozornost Facebooku věnují i v Německu. Prezident německého kartelového úřadu řekl listu Tagesspiegel, že jeho úřad vyšetřuje, jak Facebook sbírá data od partnerských stránek. Upozornil, že uživatelé převážně neví, kolik informací získá sociální síť, když navštíví stránky třetích stran integrovaných s Facebookem.

Eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová pak napsala dopis provozní ředitelce Facebooku Sheryl Sandbergové. Uvedla v něm, že oficiální prohlášení firmy ani jejího šéfa neuklidnila zatím její obavy o to, zda Facebook dostatečně chrání soukromí svých uživatelů. Evropská komise chce po firmě vědět, zda mezi údaji, které získala Cambridge Analytica, byly i údaje o občanech EU. Jourová se rovněž ptá, zda si je firma jistá, že se scénář podobný kauze Cambridge Analytica nemůže znovu opakovat.

Průzkumy odhalují nedůvěru mezi obyvateli USA i Německa

Průzkumy veřejného mínění zveřejněné o víkendu v USA a Německu naznačují, že nedůvěra v praktiky sociální sítě roste i mezi jejími uživateli. Méně než polovina Američanů věří tomu, že Facebook dodržuje zákony USA o ochraně soukromí, vyplývá z průzkumu Reuters/Ipsos.

Průzkum německého bulvárního listu Bild am Sonntag pak ukázal, že 60 procent Němců se obává, že Facebook a další sociální sítě mají negativní dopad na demokracii.

Facebook dostala do problémů zpráva z tohoto měsíce, podle které analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg minulý týden přiznal, že firma chybovala. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.