Zásnubami ve snu začíná v Ostravě pocta terezínským skladatelům

3 minuty
NDM nastudovalo Zásnuby ve snu
Zdroj: ČT24

Národní divadlo moravskoslezské připravilo poctu terezínským skladatelům, kteří kvůli svému židovskému původu zahynuli v koncentračních táborech. Jako první v řadě uvádí v ostravské premiéře operu židovského skladatele Hanse Krásy Zásnuby ve snu. Její partitura byla dlouho považována za ztracenou.

Nejznámějším dílem Hanse Krásy je zřejmě dětská opera Brundibár. Především její nastudování s dětmi z terezínského ghetta, kde Krása příběh o dobru, které zvítězí nad zlem, připravil rok předtím, než zahynul v Osvětimi.

Jeho jediná velká celovečerní opera Zásnuby ve snu měla premiéru v roce 1933 v tehdejším Novém německém divadle (dnes Státní opeře) v Praze. Krása za ni dostal Státní cenu, jednu z repríz živě přenášel rozhlas.

S nástupem nacismu měl autor i jeho dílo upadnout v zapomnění. Po válce byla partitura považována za ztracenou, dokud ji po více než čtyřiceti letech neobjevil dirigent izraelského původu Israel Yinon. Ležela ve sklepě vídeňského nakladatelství Universal Edition.

Výhodná partie

Na začátku devadesátých let se tak Zásnuby ve snu vrátily na místo své světové premiéry – do Státní opery. V Ostravě publikum toto dílo uvidí poprvé. Národní divadlo moravskoslezské ho uvádí v německém originále s českými titulky. Libreto napsali Rudolf Fuchs a Rudolf Thomas podle Dostojevského novely Strýčkův sen. V příběhu ruského maloměsta se snaží matka provdat svou dceru za bohatého, leč staršího a ne zrovna duchaplného šlechtice.

Zásnuby ve snu
Zdroj: NDM/Martin Popelář

„Je to ruský námět, ale není to obraz z Rus,“ podotýká režisér Jiří Nekvasil. „Hudba je inspirovaná Igorem Stravinským. V orchestraci se objevuje saxofon, který není pro operní literaturu až tak typický,“ doplnil k hudební stránce dirigent Adam Sedlický.

Cyklus Opery terezínských skladatelů bude v Ostravě pokračovat uvedením dvou oper Viktora Ullmanna, jejichž libreto přebásnil Jaromír Nohavica, a díla Pavla Haase. Všichni tři komponisté byli zavražděni v Osvětmi 17., respektive 18. října 1944.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
včera v 07:00

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...