Na zdech domů brněnského Bronxu vznikají velkoplošné malby projektu Městské galerie

Domy v oblasti takzvaného brněnského Bronxu mezi Francouzskou ulicí a Cejlem se mění v galerii pod širým nebem. Na štítových zdech, v prolukách a na dalších místech vzniknou velkoplošné malby. První z nich s ironií zobrazuje zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, jak kontroluje pokusný hrášek. Cílem je postupně vyzdobit až dvacet zdí.

Výtvarník Lukáš Veselý vytváří malbu na domě
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Vydat se za výtvarnými díly do výstavních síní v době pandemie není možné, v Brně ale vzniká galerie, která bude mít otevřeno nonstop. Malby budou k vidění na štítech jednotlivých domů.

Za projektem Městské galerie stojí spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Jako obyvatel Bronxu pozoruje dynamické změny, kterými čtvrť prochází. Chce, aby nová tvář Bronxu zahrnovala také umění.

„Pro řadu lidí stále Bronx vězí někde hluboko v 90. letech a já si myslím, že tyhle obrázky na zdech mohou pomoci tomu přitáhnout ostatní lidi z Brna. Je třeba sdělit lidem, že Bronx už není tím, čím býval, je to čtvrť, která stojí za zájem,“ řekl Reiner.

O čtvrť mají zájem developeři

Také podle starosty Brna-středu Vojtěcha Mencla (ODS) má čtvrť potenciál, developeři staví nové bytové domy podle návrhů renomovaných architektů. Městská část ale cítí dluh z minulosti, kdy čtvrť nedostávala náležitou pozornost. Projekt Městské galerie podle Mencla zapadá do plánů na její obnovu. Jako vzor zmínil berlínský Kreuzberg.

Autory prvního muralu (velkoplošné malby) Mendel kontroluje pokus jsou Vendula Chalánková a Petr Lysáček. Jejich návrh pracuje s ironií a humorem, Mendel je postavička provedená charakteristickým rukopisem Chalánkové. Na stěnu návrh přenesou výtvarníci z ateliéru Malujeme jinak. „Chodíme se jen koukat, nemusíme na to ani sáhnout. Je to ideální zakázka,“ řekl s nadsázkou Lysáček.

Velká omalovánka pro dospěláky

Specialisté z Malujeme jinak si v pondělí večer návrh na stěnu promítli a zaznamenali základní obrysy. „Teď začne velká omalovánka pro dospěláky,“ uvedl Lukáš Veselý krátce před tím, než s kolegy začal vyplňovat plochy fasádními barvami. Budou potřebovat desítky litrů, dále pak spreje na detaily, nakonec malbu zalakují, aby nebledla. Na místě by měla vydržet roky – pokud tedy proluka nebude zastavěna.

První malby financuje město částkou asi jeden a půl milionu korun na základě projektu, který získal podporu veřejnosti v participativním rozpočtu. Kromě Mendela na Cejlu vzniknou také díla Evy Koťátkové, Petra Maliny, Františka Petráka a nejspíš také uznávaného Rusa Marata Danilyana.

Další muraly plánuje Reiner financovat prostřednictvím vznikajícího spolku Nový Bronx z darů, komunitního financování či dotací. „Já si myslím, že až tady bude těch domů pomalovaných pět šest, tak se bude daleko snáz jednat s dalšími lidmi,“ řekl. Vzniknou nejen na městských domech, ale také na objektech družstev nebo jiných vlastníků. V plánu je například dílo streetartisty Tima nebo práce Františka Skály v Úrazové nemocnici.