Piková dáma od Toyen se na aukci prodala za 78,65 milionu, jde o nejdražší obraz v Česku

Za bezmála 78,65 milionu korun se v neděli na aukci v Praze vydražil obraz malířky Toyen Piková dáma. Stal se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena díla byla 29,9 milionu korun.

Video Události
video

Události: Piková dáma se vydražila za 78,65 milionu

„Musím přiznat, že takovou částku jsme nečekali, přestože obraz je skvostný,“ komentuje prodej Vladimír Lekeš z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. Dílo se dražilo asi dvacet minut, přihazovalo se v sále i po telefonu. Novým majitelem je kupec z New Yorku.

Rekordní obraz od Toyen v originále nazvaný La Dame de pique pochází z malířčina sběratelsky velmi ceněného období. Namalovala ho krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. „Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy dosud nedražil,“ uvedla aukční síň.

Piková dáma malířky Toyen
Zdroj: ČTK
Autor: Adolf Loos Apartment and Gallery

Dosavadním autorským rekordem Toyen v tuzemské aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky.

Za milionové částky na nedělní dražbě v pražském Mánesu prodala i další díla významných českých umělců. Za zhruba 8,35 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. „Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním,“ popisuje aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, byla 2,7 milionu korun.

Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvané dětské periody v malířově tvorbě z přelomu 20. a 30. let minulého století. „Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí,“ podotkla Aneta Kopecká z pořádající aukční síně.

Nový autorský rekord má po nedělní aukci malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný Rekreace šel do dražby s cenou 850 tisíc korun, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaho Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal za téměř tři miliony korun.